Jak powołano batalion "Zośka" i kulisy akcji "Koppe". Cenne dokumenty udostępnione w sieci

Polska
Jak powołano batalion "Zośka" i kulisy akcji "Koppe". Cenne dokumenty udostępnione w sieci
PAP/Tomasz Gzell

Cenne dokumenty dotyczące działań batalionów Armii Krajowej "Parasol" i "Zośka" podczas niemieckiej okupacji Polski trafiły we wtorek do Archiwum Akt Nowych (AAN) w Warszawie. Archiwalia zostały udostępnione na stronie internetowej AAN.

Dokument z 1 września 1943 r. powołujący do życia batalion "Zośka", podpisany przez Ryszarda Białousa ps. Jerzy oraz dokumenty związane z akcją bojową "Koppe" z 11 lipca 1944 r. udostępniło Archiwum Akt Nowych (AAN) na swojej stronie internetowej  wśród innych archiwaliów dotyczących działań Armii Krajowej (AK).

 

Cenne dokumenty placówka otrzymała - z jednym wyjątkiem - od, jak go określił dyrektor AAN Tadeusz Krawczak: "wybitnego historyka Podziemnego Państwa Polskiego, który chciał zostać anonimowy".

 

"Jestem dumny, że walczyłem w tym batalionie"

 

Akt powołania batalionu "Zośka" przekazał do AAN Zbigniew Ostoja-Rylski ps. Brzoza żołnierz "Parasol".

 

- Przeszłość tworzy przyszłość, jak się nie pamięta o przeszłości to nie ma przyszłości. (...) Jestem dumny, że walczyłem w tym batalionie - powiedział Ostoja-Rylski.

 

W dokumentacji akcji "Koppe" można zobaczyć m.in. oryginalną mapę używaną przez uczestników akcji, zestawienia finansowe wydatków z nią związanych, wykazy podróży żołnierzy "Parasola" na trasie Warszawa - Kraków, notatki, rozkazy, itp.

 

AAN dostało też materiały, opracowane przez pchor. Kazimierza Glazera pseudonim "Sam" z komórki Moto, do celów szkolenia wojskowego i samochodowego.

 

- Ogromne wrażenie, które ciągle robi na nas historia batalionów Parasol i Zośka to jest niesłychana odwaga i mądrość. Tych dwóch cech Polska ciągle bardzo potrzebuje. Polska może być krajem silnym i mądrym. To jest bardzo ważna lekcja wartości, którą nam dajecie. Odwaga, dzielność, wierność idei, przywiązanie do ojczyzny to są wielkie słowa, których nośnikiem jesteście właśnie wy - powiedziała wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, zwracając się do obecnych na sali kombatantów (Oprócz Zbigniewa Ostoi-Rylskiego byli też Roman Staniewski z batalionu "Miotła" i Jakub Nowakowski z "Zośki").

 

Chłopcy z "Zośki" i "Parasola"

 

Batalion "Parasol”- batalion Armii Krajowej składający się z harcerzy "Szarych Szeregów”, konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Do najważniejszych zadań bojowych żołnierzy "Parasola" zalicza się akcję "Kutschera" (1 lutego 1944 r. w Warszawie). Podczas powstania warszawskiego batalion "Parasol” wszedł, obok batalionu „Zośka”, w skład zgrupowania Kedywu KG AK - "Radosław". (Kedyw - Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej - pion organizacyjny AK).

 

Batalion "Zośka”- batalion AK utworzony pod koniec sierpnia 1943 r., przyjął nazwę "Zośka” dla upamiętnienia dowódcy warszawskich Grup Szturmowych Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” (poległego w akcji na posterunek graniczny w Sieczychach).

 

Akcja "Koppe" - nieudana akcja AK, przeprowadzona 11 lipca 1944 r. w Krakowie przeciwko Wilhelmowi Koppemu, wyższemu dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie i jednocześnie sekretarzowi stanu w niemieckim "rządzie” Generalnego Gubernatorstwa i zastępcy Hansa Franka.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie