IKEA zrobiła plastikowe domy dla uchodźców. Dostała nagrodę projektu roku

Świat
IKEA zrobiła plastikowe domy dla uchodźców. Dostała nagrodę projektu roku
bettershelter.org

Schronienie dla uchodźców zaprojektowane przez szwedzkiego giganta jesienią 2015 roku otrzymało nagrodę główną "Beazley Designs of the Year" dla najlepszego projektu 2016 roku przyznawane przez Design Museum w Londynie. Jurorzy docenili połączenie wyglądu, funkcjonalności i prostoty domów.

Jak zapewniła jedna z jurorek Jana Scholze z Kingston University, domy szwedzkiego projektu rozwiązują jeden z podstawowych problemów w ostatnim czasie - "zapewnienie schronienia w sytuacji wyjątkowej, spowodowanej przemocą, czy katastrofą naturalną".

 

"Akceptujemy tę nagrodę z mieszanymi uczuciami - cieszymy się, że ten projekt został doceniony, jednocześnie jesteśmy świadomi, że został opracowany w odpowiedzi na potrzeby humanitarne, które powstały w wyniku kryzysu migracyjnego" - napisał dyrektor projektu Johan Karlsson w oświadczeniu.

 

17,5 m2 w dwóch pudłach

 

Opracowane w ramach programu "Better Shelter" mieszkania to wspólny projekt IKEI oraz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Konstrukcja o powierzchni 17,5 m2 posiada drzwi z zamkiem, okna, wentylację oraz system baterii słonecznych, zapewniających elektryczność. Złożony dom mieści się w dwóch kartonowych pudełkach. Przeznaczony jest dla 5-osobowych rodzin.

 

Jak podaje CNN, 16 tys. takich domów trafiło do rodzin na całym świecie - w tym do Iraku, Nigerii, Dzibuti i Grecji.

 

 

 

Ponad 70 nominacji

 

Projekt IKEI pokonał aż 70 nominowanych. Wśród nich były m. in. wykonane z plastiku pochodzącego z oceanów buty do biegania firmy Adidas czy rozbudowa Tate Modern zaprojektowana przez biuro Herzog de Meuron.

 

Wśród wyróżnionych projektów 2016 roku znalazły się: filiżanka, z której można pić na pokładach statków kosmicznych, okładka ostatniego albumu "Blackstar" Davida Bowiego czy inteligentny kask rowerowy.

 

cnn.com, bettershelter.org

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie