Demokraci opóźniają zatwierdzenie kandydatów Trumpa na ministrów

Świat
Demokraci opóźniają zatwierdzenie kandydatów Trumpa na ministrów
PAP/EPA/Shawn Thew
Tom Price

Demokratyczna mniejszość w amerykańskim Senacie kontynuowała we wtorek zabiegi mające na celu opóźnienie zatwierdzenia gabinetu prezydenta USA Donalda Trumpa. Na skutek tych działań nie zostali zatwierdzeni kandydaci na ministrów finansów i zdrowia.

Kandydatury Stevena Mnuchina i Toma Price'a nie zostały zatwierdzone, gdyż senatorowie Demokratów uniemożliwili głosowanie na poziomie komisji poprzez bojkot posiedzenia.

 

- Powinni przestać pajacować i zachowywać się jak idioci - apelował republikański szef komisji finansów, senator Orrin Hatch.

 

Głosowanie przeniesione na środę

 

Z kolei głosowanie w senackiej komisji nad kandydaturą senatora Jeffa Sessionsa na stanowisko ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, zostało przeniesione na środę, gdyż Demokraci wydłużali czas swoich przemówień.

 

Resort sprawiedliwości jest w tych dniach w centrum zainteresowania opinii publicznej, ponieważ Sessions jest uznawany za inspiratora antyimigracyjnej polityki Trumpa.

 

Trump: "Pownni się wstydzić!"

 

Tymczasowo kierująca ministerstwem Sally Yates została odwołana ze stanowiska w poniedziałek wieczorem, po tym gdy poinformowała, że prawnicy resortu nie będą bronić w sądach prezydenckiego dekretu zakazującego wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw muzułmańskich. Jej obowiązki przejął dotychczasowy prokurator wschodniego okręgu stanu Wirginia Dana Boente.

 

- Obawiam się, że Sessions nie będzie zdolny powiedzieć "nie" prezydentowi - powiedział demokratyczny senator Richard Blumenthal.

 

"Kiedy wreszcie Demokraci dadzą nam prokuratora generalnego i resztę gabinetu! Powinni się wstydzić! Nic dziwnego, że Waszyngton nie działa!" - napisał na Twitterze prezydent Trump.

 

Objęcie funkcji opóźnione

 

Z powodu oporu Demokratów w Senacie większość członków gabinetu Trumpa nie objęła jeszcze funkcji. Do tej pory zatwierdzeni przez izbę wyższą zostali na wysokie stanowiska: James Mattis na ministra obrony (głosami 98 do 1), John Kelly na ministra bezpieczeństwa narodowego (88-11), Mike Pompeo na szefa CIA (66-32), Nikki Haley na ambasador przy ONZ (96-4) i Elaine Chao na minister transportu (93-6).

 

Zatwierdzenia Rexa Tillersona na sekretarza stanu spodziewane jest w tym tygodniu.

 

Betsy DeVos (edukacja), Ryan Zinke (sprawy wewnętrzne takie jak rzeki i bogactwa naturalne, rezerwaty, terytoria zamorskie) i Rick Perry (energia) dostali we wtorek zielone światło odpowiednich komisji senackich, co otwiera im drogę do zatwierdzenia przez izbę w głosowaniu plenarnym.

 

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie