"Zapowiedź niespokojnych czasów dla Afryki". Szefowa Unii Afrykańskiej o dekrecie Trumpa

Świat
"Zapowiedź niespokojnych czasów dla Afryki". Szefowa Unii Afrykańskiej o dekrecie Trumpa
Flickr/GovernmentZA/CC BY-ND 2.0
Szefowa Unii Afrykańskiej Nkosazana Dlamini-Zuma.

Nkosazana Dlamini-Zuma, szefowa UA oświadczyła, że wprowadzony dekretem prezydenta Donalda Trumpa zakaz wjazdu do USA obywateli siedmiu muzułmańskich krajów, w tym trzech afrykańskich, jest zapowiedzią "niespokojnych czasów" dla Afryki.

Dekret prezydenta USA Donalda Trumpa zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

 

- Wkraczamy w bardzo niespokojne czasy - powiedziała Dlamini-Zuma w Addis Abebie, zwracając się w poniedziałek do przywódców zebranych tam na szczycie Unii Afrykańskiej. - Akurat ten kraj, do którego wielu naszych ludzi zostało zabranych jako niewolnicy podczas transatlantyckiego handlu niewolnikami postanowił teraz zakazać wjazdu uchodźcom z niektórych z naszych krajów. Co z tym zrobimy? Doprawdy jest to jednym z największych wyzwań dla naszej jedności i solidarności - podkreśliła przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej.

 

Sekretarz generalny ONZ Antronio Guterres, obecny na szczycie w Addis Abebie, podkreślił, że "afrykańskie granice pozostają otwarte dla tych, którzy potrzebują ochrony, podczas gdy tak wiele (innych) granic jest zamykanych, nawet w najwyżej rozwiniętych krajach świata". Uczestnicy szczytu nagrodzili go brawami.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie