Wtorek czwartym dniem darmowej komunikacji w Krakowie. Z powodu smogu

Polska
Wtorek czwartym dniem darmowej komunikacji w Krakowie. Z powodu smogu
Polsat News

- Wtorek będzie czwartym dniem z rzędu darmowej komunikacji publicznej dla kierowców - poinformował urząd miasta. Jednocześnie będzie 11. dniem w styczniu, kiedy pył PM10 w stolicy Małopolski znacznie przekroczył dopuszczalne normy.

W poniedziałek stacje pomiarowe w Krakowie rejestrowały nawet ponad 400 mikrogramów na metr sześcienny (402 - stacja przy ul. Dietla, 404 - stacja na os. Wadów). Od godz. 1:00 do 14:00 średni poziom stężeń pyłu PM10 - na podstawie danych ze wszystkich ośmiu stacji w mieście - wyniósł 311 mikrogramów na metr sześcienny.

 

Średnia dobowa dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów. W mieście obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna, kiedy dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie od piątku (27 stycznia) komunikuje o przekroczonym poziomie informowania pyłu zawieszonego PM10 (czyli średniego dobowego stężenia 200 mikrogramów na metr sześcienny) i ryzku stanu alarmowego (średniego dobowego stężenia powyżej 300 mikrogramów na metr sześcienny.) w Krakowie i Małopolsce.

 

Apel prezydenta o zostawienie samochodów

 

Darmowa komunikacja publiczna ma się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Bezpłatnie autobusami i tramwajami w gminie Kraków oraz gminach sąsiadujących mogą poruszać się osoby, które mają przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

 

Specjalny apel do mieszkańców wystosował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "W związku z pojawiającymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach" - apeluje Majchrowski.

 

Prosi jednocześnie, by szczególnie w tych dniach zwracać uwagę na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia, nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia.

 

Urząd Miasta Krakowa wzywa też, aby dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego - nie przebywały długo na zewnątrz i ograniczyły wysiłek fizyczny na powietrzu.

 

Smog też w innych małopolskich miastach

 

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu najbliższej doby (31 stycznia) także istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10 na znacznym obszarze miasta.

 

W poniedziałek wartości PM10 były wysokie także w innych miastach Małopolski. Rano w Nowym Targu stacja monitoringu powietrza wskazała 411 mikrogramów na metr sześcienny, w Skawinie - ponad 350, w Olkuszu - pond 340, w Zakopanem ponad 170. O godz. 18:00 stacja w Nowym Sączu zanotowała prawie 200 mikrogramów na metr sześcienny.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie