Kara dożywocia grozi 270 oskarżonym w związku z udaremnionym puczem w Turcji

Świat
Kara dożywocia grozi 270 oskarżonym w związku z udaremnionym puczem w Turcji
PAP/EPA/Sedat Suna
Baner przedstawiający prezydenta Erdogana z napisem "Jeden naród, flaga, ojczyzna, państwo"

W Izmirze, na zachodzie Turcji, rozpoczął się w poniedziałek proces 270 osób oskarżonych o udział w nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu z lipca 2016 roku. Każdemu z nich grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak podała turecka agencja prasowa Anatolia, pierwsza rozprawa odbywa się przy zachowaniu wyjątkowych środków bezpieczeństwa: wokół sądu rozmieszczono pojazdy opancerzone, nad gmachem latają drony, a porządku strzegą policjanci z psami.

 

Zarzuty próby obalenia porządku konstytucyjnego

 

270 oskarżonych, z których 152 przebywa w areszcie tymczasowym, sądzonych jest w związku z zarzutami o "próbę obalenia porządku konstytucyjnego", "przynależność do organizacji terrorystycznej" oraz "próbę rozpędzenia parlamentu lub uniemożliwienia mu wykonywania obowiązków".

 

Wśród sądzonych większość stanowią wojskowi, w tym wielu byłych oficerów.

 

Ponad 30 tys. osób oczekuje na proces

 

Zdaniem władz w Ankarze za zorganizowanie udaremnionego puczu odpowiedzialny jest skonfliktowany z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem islamski kaznodzieja Fethullah Gulen, który przebywa w USA i jest sądzony zaocznie.

 

Zarzuca mu się również utworzenie w Turcji tzw. równoległych struktur państwowych. Sam Gulen, założyciel wpływowego bractwa religijnego, zaprzecza, by był w jakikolwiek sposób powiązany z puczem.

 

W następstwie nieudanego zamachu stanu ponad 35 tys. ludzi zostało aresztowanych i oczekuje na proces, a ponad 100 tys. członków służb bezpieczeństwa, służby cywilnej, wykładowców uniwersyteckich, nauczycieli i przedstawicieli innych grup zawodowych zwolniono z pracy lub zawieszono w obowiązkach.

 

Zachód krytykuje posunięcia tureckich władz, szczególnie zaś aresztowania dziennikarzy, czystki wśród sędziów, zamykanie niezależnych redakcji czy sugestie o przywróceniu kary śmierci.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie