Posiadłość Picassa sprzedana finansiście z Brunei

Biznes
Posiadłość Picassa sprzedana finansiście z Brunei
Business Wire

Mieszcząca się we francuskiej miejscowości Mougins przepastna posiadłość, a zarazem ostatni dom Pabla Picassa została sprzedana Rayowi Withanage - finansiście z Brunei. Nie ujawniono kwoty transakcji. Sprzedaż w oficjalnym komunikacie prasowym, który pojawił się w The Wall Street Journal, potwierdził burmistrz Mougins.

Sławna posiadłość L’Antre du Minotaure (Jaskinia Minotaura) powszechnie uchodzi za jedną z najwspanialszych nieruchomości na południu Francji.

 

Obejmująca ponad 3 hektary nieruchomość, w obrębie której znajdują się m.in. 500-letnie gaje oliwkowe, przeszła ostatnio kosztowny remont pod kierownictwem renomowanego architekta Axela Vervoordta. Jest to największa tego typu posiadłość w regionie.

 

Większość licznych pracowni Picassa znajdowała się w okazałym domu, w którym artysta mieszkał razem z żoną Jacqueline i jej córką Cathérine. Dom i ogrody, zaprojektowane osobiście przez Picassa, zachowały pierwotny wygląd i wystrój, w tym dzieła sztuki. Po śmierci na terenie nieruchomości Picasso zostawił dzieła sztuki warte ponad 1 mld dolarów.

 

Sławni właściciele domu

 

Dom, zanim stał się własnością Picassa, należał do rodziny Guiness, a także zasłynął jako letnia rezydencja Winstona Churchilla, który namalował tam kilka obrazów. Początki budynku sięgają ponad tysiącletniego opactwa, a obecnie sąsiaduje on z Notre-Dame-De-Vie - jednym z najstarszych kościołów w regionie. Tutejsze ogrody cieszą się sławą w całej Francji. Znaleźć można w nich jedne z największych w Europie Glicynii, a także wyhodowany przez samego Picasso gatunek róż, który nie rośnie nigdzie indziej.

 

Nowy właściciel powierzy ten majątek miejscowym fundacjom w celach charytatywnych oraz na rzecz promocji sztuki poprzez wydarzenia, z których dochód zostanie przekazany na realizowane w Monako inicjatywy wspierające zrównoważony rozwój.

 

Ostatnim właścicielem posiadłości był holenderski przedsiębiorca z branży nieruchomości Tom Moeskops oraz BMB Alliance. Sprzedaż odbyła się w ramach restrukturyzacji grupy BMB, która wydzieliła część swoich aktywów, by utworzyć Scepter Partners. Transakcja została podpisana pod koniec ostatniego roku.

 

Mieszkający na Bermudach i w Londynie Rayo Withanage jest założycielem i prezesem Scepter Partners, banku komercyjnego specjalizującego się w finansowaniu inwestycji bezpośrednich niezależnych inwestorów. Ponadto jest on założycielem grupy BMB wraz z JW Księciem Abdulem Alim Yil Kabierem z rodziny królewskiej Brunei.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie