"Nie będzie, będzie, nie będzie". W oczekiwaniu na polską elektrownię atomową
- Choć energetyka węglowa jeszcze przez dziesięciolecia pozostanie filarem polskiej energetyki, jesteśmy winni przyszłym pokoleniom nowe innowacyjne rozwiązania - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas spotkania z ekspertami i polskimi firmami. Z sondaży wynika, że poparcie dla elektrowni atomowej jest u nas rekordowo wysokie. Jednak decyzji o budowie ciagle nie ma.
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się coraz większym poparciem społecznym. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii 61 proc. respondentów jest za budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. To najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 r.
Jeszcze więcej, bo aż 68 proc. Polaków uważa, że dzięki elektrowniom atomowym nasz kraj mógłby polepszyć swoje bezpieczeństwo energetyczne.
Co ciekawe z tego badania wynika, że 48 proc. respondentów zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania.
"Nie będzie, będzie, nie będzie"
Jedną z dwóch branych pod uwagę lokalizacji elektrowni atomowej jest gmina Choczewo na Pomorzu. Jak przyznaje wójt gminy Wiesław Dębka poparcie wśród mieszkańców jest wielkie gdyż "mieszkańcy pamiętają jeszcze Eldorado z budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu". Wciąż jednak trwa oczekiwanie na decyzję.
- Ciągle nam mówią: nie będzie, będzie, nie będzie... - skarży się wójt Wiesław Dębka.
Ministerstwo energii ostatecznej decyzji w sprawie budowy jeszcze nie podjęło. Pewne jest, że dotychczasowy projekt - zakładający finansowanie z budżetu państwa - odpada.
Tchórzewski ma nadzieję, że w pierwszym półroczu 2017 zostanie przedstawiony program finansowania energetyki jądrowej.
Rząd chce nowego modelu finansowania
Przypomniał, że w ubiegłym roku rząd zobowiązał Ministerstwo Energetyki do przedstawienia w pierwszym kwartale 2017 r. nowego modelu finansowania polskiej elektrowni jądrowej, a aktualizacji samego programu polskiej energetyki jądrowej do końca 2017 r.
Do zaangażowania się w budowę elektrowni jądrowej resort energii zachęcał dziś polskie firmy.
- Choć energetyka węglowa jeszcze przez dziesięciolecia pozostanie filarem polskiej energetyki, jesteśmy winni przyszłym pokoleniom nowe innowacyjne rozwiązania - powiedział podczas spotkania minister.
Budowa elektrowni atomowej ma kosztować 60 miliardólw złotych.
W Programie Polskiej Energetyki Jądrowej założono, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W ubiegłym roku PGE w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.
Polsat News, PAP
Czytaj więcej
Komentarze