50 banków zainteresowanych przeniesieniem z Londynu do Frankfurtu. Efekt Brexitu

Biznes
50 banków zainteresowanych przeniesieniem z Londynu do Frankfurtu. Efekt Brexitu
Pixabay.com

Na zaproszenie prezesa niemieckiego Federalnego Nadzoru nad Usługami Finansowymi (BaFin) przyjechali przedstawiciele 50 banków spoza UE. Niemcy uprzedzają, że w przypadku przeniesienia operacji do ich kraju będą musiały przestrzegać surowych kryteriów.

- Brexit nie jest dla nas, Europejczyków z przekonania, powodem do radości. Musimy jednak postępować pragmatycznie i zapewnić bankom, które podejmują strategiczne decyzje, konieczną jasność ze strony nadzoru - oświadczył zastępca dyrektora BaFinu Peter Lutz.

 

Zadaniem nadzoru jest według Lutza stworzenie "solidnej podstawy" dla instytucji finansowych, które zamierzają przenieść swoje siedziby do Niemiec. Równocześnie BaFin musi zatroszczyć się o to, by nie powstało zagrożenie dla niemieckiego sektora finansowego - wyjaśnił wicedyrektor.

 

Zainteresowanie jest duże


- Nie wystarczy przymocować skrzynki pocztowej i ulokować w Niemczech jednego oddziału - ostrzegł Lutz, cytowany przez agencję dpa. - Chcemy, by menedżerowie niemieckiej spółki córki i specjaliści od oceny ryzyka pracowali tutaj w Niemczech - dodał.

 

Wicedyrektor niemieckiego nadzoru finansowego poinformował, że do BaFinu nie wpłynęły jeszcze żadne konkretne wnioski o działalność w Niemczech, jednak zainteresowanie przeniesieniem operacji jest duże. BaFin spodziewa się decyzji pod koniec pierwszego kwartału lub na początku drugiego kwartału br. 

 

W spotkaniu we Frankfurcie uczestniczyli przedstawiciele banków z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii.   
 
Samodzielne banki-córki w UE


Agencja Reuters pisała wcześniej, że banki prowadzące duże operacje w Londynie przechodzą od sporządzania planów awaryjnych do bardziej konkretnych działań w reakcji na zapowiedziane przez brytyjską premier Theresę May wyjście Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku UE, co odizolowałoby londyńskie City od wielu jego klientów.

 

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE banki mające siedziby w Londynie będą musiały mieć samodzielne banki-córki z siedzibą w którymś z 27 krajów Wspólnoty, by nadal oferować usługi finansowe na terenie UE.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie