15 lutego Donald Trump przyjmie premiera Izraela

Świat
15 lutego Donald Trump przyjmie premiera Izraela
Flickr/Bundesministerium für Europa/CC BY 2.0

Prezydent USA Donald Trump15 lutego przyjmie premiera Izraela Benjamina Netanjahu - ogłosił rzecznik Białego Domu Sean Spicer. Dodał, że spotkanie ma być poświęcone szerokiemu zakresowi spraw dotyczących bezpieczeństwa.

- Nasze stosunki z jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie są kluczowe dla bezpieczeństwa obu naszych narodów. Prezydent oczekuje dyskusji z premierem na temat trwającej strategicznej, technologicznej, wojskowej i wywiadowczej współpracy - powiedział Spicer.

 

Netanjahu gorąco poparł w sobotę na swoim Twitterze plan prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący wzniesienia muru wzdłuż granicy z Meksykiem i podkreślił, że zagrodzenie granicy z Egiptem zatrzymało napływ afrykańskich imigrantów do Izraela.

 

Po licznych starciach z prezydentem Barackiem Obamą Netanjahu żywi wielkie oczekiwania w stosunku do Trumpa, który sygnalizuje przychylny stosunek do izraelskiego polityka.

 

Pomysł przeniesienia ambasady do Jerozolimy

 

Obaj przywódcy przeprowadzili już rozmowę telefoniczną; rozmawiali o układzie nuklearnym z Iranem, procesie pokojowym z Palestyńczykami i innych kwestiach.

 

Biały Dom poinformował wówczas, że władze USA są w bardzo wczesnym stadium rozmów w kwestii zapowiedzianego przez Trumpa przeniesienia ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Pomysł ten wywołał irytację w świecie arabskim i nie tylko.

 

Ambasada USA znajduje się w Tel Awiwie jak większość zagranicznych placówek dyplomatycznych. Izrael nazywa Jerozolimę swą stolicą, lecz Palestyńczycy też roszczą sobie do niej prawo; podkreślają, że zaanektowana przez Izrael Jerozolima Wschodnia ma być stolicą ich niepodległego państwa.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie