W poniedziałek bezpłatne przejazdy Kolejami Śląskimi
Przejazdy pociągami Kolei Śląskich będą bezpłatne dla tych posiadaczy samochodów, którzy wybiorą podróż koleją zamiast własnym autem. Za darmo mogą też pojechać dwie osoby towarzyszące kierowcy. Bezpłatne przejazdy wprowadzono z powodu smogu w regionie.
Koleje Śląskie są spółką należącą do samorządu woj. śląskiego, który po raz pierwszy zdecydował się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji kolejowej z powodu złej jakości powietrza. W ostatnich dniach stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy - tak jest m.in. w aglomeracji katowickiej i rybnicko-jastrzębskiej, na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie.
Według prognoz służb środowiskowych, ze względu na poziom pyłu zawieszonego również w poniedziałek jakość powietrza będzie bardzo zła w Bielsku-Białej oraz Kotlinie Żywieckiej, gdzie możliwe są przekroczenia poziomu alarmowego, wynoszącego 300 mikrogramów pyłu na m sześc., przy dopuszczalnej normie rzędu 50 mikrogramów.
Prognozy wskazują, że w aglomeracji górnośląskiej i Częstochowie jakość powietrza będzie zła, natomiast na pozostałym obszarze woj. śląskiego - dostateczna, co również oznacza przekroczenie dopuszczalnych norm, choć na mniejszą skalę.
Warunek: ważny dowód rejestracyjny
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.
W poniedziałek z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich będzie można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach, z wyjątkiem połączenia między Chałupkami na ziemi raciborskiej a czeskim Bohuminem.
Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość - np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróżować mogą dodatkowo dwie osoby towarzyszące.
Sytuacja lepsza niż kilka tygodni temu
Bezpłatne przejazdy mają zachęcać do pozostawienia aut w garażach i do korzystania z transportu kolejowego. Zdaniem ekspertów, choć na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, rwnież emisja spalin samochodowych ma niemałe znaczenie. Udział transportu samochodowego w miastach w tworzeniu smogu szacowany jest na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.
W ostatnich dniach w woj. śląskim utrzymują się bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, jednak sytuacja nie jest aż tak zła jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Wówczas bezpłatną komunikację autobusową wprowadziły czasowo władze Rybnika i Częstochowy; w Rybniku zawieszono też zajęcia w szkołach. Komunikacja kolejowa będzie w poniedziałek bezpłatna po raz pierwszy.
Służby środowiskowe ostrzegają przed ryzykiem przekroczenia poziomów alarmowych. Smogowi sprzyjają obecne warunki pogodowe - większy mróz przy słabym wietrze lub jego braku - określane jako "utrudniające rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego". W poniedziałek w woj. śląskim spodziewana jest właśnie taka pogoda.
Szkodliwy smog
Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/. Dane pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza - w woj. śląskim jest ich najwięcej w Polsce. Natomiast pod adresem http://spjp.katowice.pios.gov.pl/ podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę - tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń.
Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren. Z powodu smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze