"Radio Zet": Trybunał w Strasburgu przyjął skargi 50 prokuratorów na decyzję Ziobry

Polska
"Radio Zet": Trybunał w Strasburgu przyjął skargi 50 prokuratorów na decyzję Ziobry
PAP/Leszek Szymański

Prokuratorzy zaskarżyli do Trybunału w Strasburgu decyzję ministra Zbigniewa Ziobry o przeniesieniu ich na niższe stanowiska w prokuratorach rejonowych. Jak informuje "Radio Zet", skarga spełniła warunki formalne i została przyjęta. Pokrzywdzeni czekają na termin rozprawy.

Skargi wniesiono w październiku zeszłego roku po przeniesieniu prokuratorów na niższe stanowiska, śledczy nie mieli możliwości odwołania się od tej decyzji.

 

Prokuratorzy twierdzą, że nigdy nie poznali uzasadnienia degradacji. Ich zdaniem minister sprawiedliwości, prokurator generalny naruszył wytyczne Rady Europy z Karty Rzymskiej i zalecenia Unii Europejskiej dotyczące roli prokuratury w wymiarze sprawiedliwości.

 

-  Zostaliśmy zdegradowani, a nawet gorzej potraktowani niż prokuratorzy karani w postępowaniu dyscyplinarnym. Nie było kryteriów ustawowych ani żadnego uzasadnienia decyzji, którą podjął pan prokurator generalny - mówił w październiku prokurator Krzysztof Parchimowicz.

 

Skarga przyjęta przez Trybunał

 

Przyjęcie skarg oznacza, że na tym etapie Trybunał przyznał rację prokuratorom. Sędziowie w Strasburgu przyjmują wyłącznie skargi, które w danym kraju Unii Europejskiej przeszły już całkowitą drogę sądową.

 

Ponieważ dekrety ministra przenoszące śledczych na niższe stanowiska nie mogą być rozstrzygane przez sądy pracy, skarga spełniała warunki formalne.

 

Terminu rozprawy jeszcze nie wyznaczono.

 

radiozet.pl, polsatnews.pl

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie