Prezydent wręczył Order Orła Białego kardynałowi Dziwiszowi

Polska
Prezydent wręczył Order Orła Białego kardynałowi Dziwiszowi
PAP/Jacek Bednarczyk

Kardynał Stanisław Dziwisz otrzymał w sobotę najwyższy i najstarszy order Rzeczypospolitej Polskiej. - Z należytym wzruszeniem przyjmuję Order Orła Białego - powiedział kardynał po otrzymaniu Orderu.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę Order Orła Białego kard. Dziwiszowi. Całe dotychczasowe życie kard. Dziwisza było znamienitą zasługą dla Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent o odznaczonym.

 

- Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, to wielki honor, że mogę dziś odznaczyć tym najważniejszym i najstarszym polskim orderem, jego eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza - powiedział prezydent. Jak przypomniał, Order Orła Białego jest nadawany za znamienite zasługi dla kraju.

 

"Droga kard. Dziwisza była drogą życia dla Boga, Kościoła i dla Polski"

 

Zdaniem prezydenta, całe dotychczasowe życie kard. Dziwisza było "znamienitą zasługą dla Rzeczypospolitej Polskiej". Jak ocenił, droga Dziwisza była drogą życia dla Boga, dla bliźnich, Kościoła, ale także dla Polski.

 

Uroczystość odbyła się w sobotę w Kapitularzu Katedry na Wawelu po ingresie nowego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

 

- Starałem się zrozumieć, dlaczego dziś podjął pan prezydent decyzję o odznaczeniu mnie tą wysoką godnością. Dzień bowiem jest szczególny. Dzisiaj, po ponad jedenastu latach służby Kościołowi Krakowskiemu, przekazałem stery łodzi tej wyjątkowej wspólnoty wiary mojemu następcy - księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu - powiedział kardynał.

 

Jak stwierdził, przyjmuje odznaczenie "jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski".

 

Służba w Krakowie jest zobowiązująca

 

- Służąc Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze miałem świadomość, że w ten sposób najlepiej służę człowiekowi, a także mojej ojczyźnie Polsce. Przecież nasz naród od ponad tysiąca lat, mniej lub bardziej wiernie, rzeźbi swoją tożsamość na fundamencie ewangelicznych wartości dobra i miłości, godności człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Ta sama świadomość towarzyszyła mi podczas wieloletniej pracy u boku Jana Pawła II w Watykanie - powiedział kardynał Dziwisz.

 

Przyznał także, że "służba w Krakowie jest zobowiązująca" i zawsze zdawał sobie sprawę, "jak wspaniałym klejnotem w koronie Rzeczypospolitej (...) jest podwawelski Gród z jego dziedzictwem nauki i kultury, wiary i świętości".

 

"Światowe Dni Młodzieży to było nasze wspólne dzieło"

 

Kardynał wspomniał ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które - jego zdaniem - "odsłoniły przed światem piękno Polski, bogactwo jej kultury i sztuki".

 

- To było nasze wspólne dzieło. Wyrosło one ze zgodnej współpracy Kościoła, władz państwowych i samorządowych miasta Krakowa, regionu Małopolski oraz władz centralnych, a także wielu wspólnot, środowisk, instytucji i pojedynczych osób. To był sprawdzian drzemiących w nas pokładów dobra, pragnień i zdolności - podkreślił były metropolita krakowski.

 

- Będę się starał nadal służyć sprawie, która nas wszystkich łączy. Tej sprawie na imię Polska - zapewnił kardynał dziękując za uhonorowanie.

 

Najwyższy order Rzeczypospolitej Polskiej

 

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest za "znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej". Został ustanowiony w roku 1705 i odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 lutego 1921.

 

PAP

mta/dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie