Merkel: kraje UE muszą wykazać solidarność w sprawie migracji

Świat
Merkel: kraje UE muszą wykazać solidarność w sprawie migracji
PAP/EPA/Clemens Bilan

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę, że jej celem pozostaje "sprawiedliwy" rozdział uchodźców między kraje UE. Przyznała jednak, że rozwiązanie tego problemu będzie wymagało dużo cierpliwości i czasu, a podział obciążeń może być różny.

Rozwiązanie kryzysu uchodźczego to "skomplikowane zadanie wymagające dużo cierpliwości" - oznajmiła Merkel w cotygodniowym przesłaniu do obywateli, opublikowanym w sobotę w formie nagrania wideo na jej stronie internetowej.

 

Zastrzegła, że przed spotkaniem na szczycie UE w przyszłym tygodniu na Malcie ocenia "niezbyt optymistycznie" szanse na przełom.

 

- Musimy nalegać na to, by przy podziale (uchodźców) każdy (kraj) wykazał trochę solidarności. Obciążenia mogą być podzielone w różny sposób. Część krajów może zrobić więcej dla ochrony granicy czy pomocy dla krajów rozwijających się, ale wszyscy muszą wykazać gotowość do udziału we wszystkich aspektach rozwiązywania problematyki migracyjnej. W tej chwili nie mogę jeszcze powiedzieć, jak to będzie dokładnie wyglądało. Temat nie jest jeszcze rozwiązany - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

 

Spotkanie szefów państw i rządów na Malcie 3 lutego poświęcone będzie m.in. polityce migracyjnej. Premier przewodniczącej obecnie Unii Malty Joseph Muscat ostrzegł w ubiegłym tygodniu przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 

PAP 

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie