Udaremnione wyłudzenie 4 mln zł. Stołeczni policjanci rozbili grupę przestępczą

Polska
Udaremnione wyłudzenie 4 mln zł. Stołeczni policjanci rozbili grupę przestępczą
Komenda Stołeczna Policji/policja.waw.pl

18 osób zatrzymanych i zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - to rezultat wielomiesięcznego śledztwa stołecznych policjantów z Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Oszuści zajmowali się m.in. zrywaniem lokat bankowych przy udziale zwerbowanych pracowników banków.

Zatrzymanym przedstawiono 33 zarzuty, w tym 10 osobom - zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Od kilku miesięcy stołeczni policjanci wraz z Prokuraturą Okręgową w Warszawie pracowali nad sprawą oszustw na szkodę inwestorów. - Proceder miał polegać na udzielaniu pożyczek notarialnych tzw. słupom. Podszywali się oni pod prawowitych właścicieli nieruchomości, które miały stanowić jednocześnie zabezpieczenie takich pożyczek - powiedział rzecznik komendy stołecznej policji asp. szt. Mariusz Mrozek.

 

Zabezpieczony majątek o wartości 1 mln złotych

 

Rzecznik poinformował, że w wyniku działań stołecznych policjantów oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie udaremniono wyłudzenie 4 mln zł oraz zabezpieczono majątek o wartości prawie 1 mln złotych.

 

W toku prowadzonego śledztwa ustalono także, że grupa zajmowała się zrywaniem lokat bankowych przy udziale zwerbowanych pracowników banków. Z informacji funkcjonariuszy wynikało, że grupa działała w Warszawie i jej okolicach.

 

Podrabiane dokumenty tożsamości

 

Do policyjnego aresztu trafiły cztery osoby, w tym były pracownik banku oraz pośrednik kredytowy, którzy współpracując z grupą przestępczą, zerwali lokatę na kwotę ponad 1 mln zł. Funkcjonariusze zatrzymali również mężczyznę, który miał dostarczać podrobione dokumenty tożsamości.

 

Policjanci doprowadzili już trzech mężczyzn i kobietę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli oni zarzuty. Dawid G. i Anna Ł. są podejrzani o oszustwo dot. mienia znacznej wartości. Ernest M. i Dariusz D. odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa dot. mienia znacznej wartości oraz o próbę takiego przestępstwa.

 

Sprawa prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ma charakter rozwojowy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie