"Skok PiS na samorządy". Samorządowcy sprzeciwiają się dwukadencyjności

Polska
"Skok PiS na samorządy". Samorządowcy sprzeciwiają się dwukadencyjności
PAP/Bartłomiej Zborowski
Konferencja Ruchu Obrony Polskiej Samorządności

Samorządowcy z Ruchu Obrony Polskiej Samorządności złożyli w piątek list otwarty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym sprzeciwiają się wprowadzeniu dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. - To niezgodne z konstytucją - mówił marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik

Niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział propozycje zmian w ordynacji samorządowej.

 

Chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Kaczyński pytany w środę przez TVP Info o plany zmian w ordynacji wyborczej do samorządów, podkreślił, że jest to projekt już "zaawansowany".

 

PSL: "Zagrożenie stanowienia o małej ojczyźnie"

 

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił podczas piątkowej konferencji zorganizowanej przez Stronnictwo oraz Ruchu Obrony Polskiej Samorządności podkreśłił, że Ludowcy zawsze opowiadali się za decentralizacją państwa.

 

- Dziś w momencie tak naprawdę zagrożenia możliwości stanowienia o przyszłości swojej małej ojczyzny, obrażaniu Polaków, bo nazywanie "sitwą" wyborców, którzy wybierają swojego przedstawiciela, dobrego gospodarza jest po prostu niesprawiedliwe i jest obraźliwe dla Polaków, dla naszych rodaków - nie zgadzamy się na takie traktowanie - podkreślił lider PSL.

 

Jak dodał kilka tygodni temu z inicjatywy samorządowców został powołany Ruch Obrony Polskiej Samorządności.

 

- Ponad polityczny, z otwartością na różnego rodzaju inicjatywy dla osób, które podzielają nasze wartości zakorzenienia w samostanowieniu Polaków o sobie i nieograniczaniu tych kompetencji, odnosimy się teraz do propozycji zgłaszanych przez PiS, prezesa Jarosław Kaczyńskiego o ograniczeniu kadencji - zaznaczył.

 

Marszałek województwa mazowieckiego: "Chodzi o recentralizację Polski"

 

Marszałek województwa mazowieckiego, prezes zarządu Ruchu Obrony Polskiej Samorządności Adam Struzik określił działanie PiS jako "działanie na rzecz recentralizacji" Polski. Według niego pomysł wprowadzenia dwukadencyjności władz samorządowych jako niezgodne z prawem.

 

- To jest działanie bezprawne i niezgodne z konstytucją, w ten sposób będzie naruszone bierne przede wszystkim, ale również czynne prawo wyborcze - powiedział Struzik.

 

Podkreślił, że Ruch Obrony Polskiej Samorządności użyje wszelkich dostępnych prawnie metod, żeby przeciwstawić się tym działaniom i "próbie ograniczenia praw obywatelskich".

 

"Skok PiS na samorządy"

 

Poinformował, że po konferencji zostanie przekazany do siedziby klubu parlamentarnego PiS list otwarty do prezesa partii Jarosław Kaczyńskiego.

 

W liście ROPS protestuje przeciwko wprowadzaniu dwukadencyjności wśród samorządowców i "uzasadnianiu tego politycznego »skoku« PiS na samorządy - troską o dobro lokalnych wspólnot".

 

Podpisany pod listem Struzik zaznacza w nim również, że nie ma zgody ROPS na "publiczne obrażanie tysięcy doświadczonych, skutecznych i cenionych przez obywateli samorządowców, poprzez insynuacje, że ich ponowny wybór jest konsekwencją »koterii«, a nie zaufania społecznego".

 

W związku z tym określił próbę wprowadzenia zmian w kadencyjności samorządowców jako "próbę zdobycia w pełni władzy w naszym kraju".

 

- Nie honor wygrać stosując nieuczciwe chwyty. Sztuką jest przekonanie do siebie wyborców w uczciwej rywalizacji - podsumowuje w liście w imieniu ROPS Struzik.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie