Żubrów w Polsce jest najwięcej na świecie. A będzie jeszcze więcej

Polska
Żubrów w Polsce jest najwięcej na świecie. A będzie jeszcze więcej
Lasy Państwowe/Krzysztof Onikijuk

Zwiększenie liczby stad żubrów w Polsce, stworzenie banku genów, rozprzestrzenienie tych zwierząt za granicę - to tylko niektóre z celów nowego kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe.

- Zbliżamy się do inicjacji bardzo poważnego przedsięwzięcia, ukierunkowanego na szeroko rozumianą ochronę czynną gatunku, który jest chlubą polskiego dziedzictwa przyrodniczego - zapowiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podczas spotkania z naukowcami z SGGW, leśnikami z całej Polski i przedstawicielami Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.


Nadzór merytoryczny nad programem będzie sprawować prof. Wanda Olech-Piasecka, dziekan wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie i prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

 

W Polsce w 2015 r. żyło 1567 żubrów


- W 2015 r. w Polsce żyło 1567 żubrów, najwięcej na świecie. To oznacza, że nasz kraj jest odpowiedzialny za przyszłość tego gatunku - zaznaczyła prof. Olech-Piasecka.


W projekcie wezmą udział 22 nadleśnictwa, które już opiekują się żubrami na swoim terenie lub planują ich wprowadzenie w najbliższych latach.  

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie