Premier Japonii: rozmowy z USA o wolnym handlu są możliwe

Świat
Premier Japonii: rozmowy z USA o wolnym handlu są możliwe
PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział w czwartek, że jest możliwe, aby Tokio i Waszyngton przeprowadziły dwustronne rozmowy o wolnym handlu po decyzji nowego prezydenta USA Donald Trump o wycofaniu jego kraju z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

Do spotkanie Abego i Trumpa dojdzie w Waszyngtonie około 10 lutego - poinformowały w czwartek źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja Kyodo.

 

- Japonia będzie nadal akcentowała w rozmowach z USA znaczenie TPP, ale nie jest zupełnie niemożliwe, aby przeprowadzić rozmowy dotyczące EPA (Umowy o Partnerstwie Gospodarczym) i FTA (Umowy o Wolnym Handlu) ze Stanami Zjednoczonymi - oświadczył Abe w japońskim parlamencie, odpowiadając na pytanie o ewentualne rozmowy o wolnym handlu między obu krajami.

 

Spytany w środę o rozmowy na temat amerykańsko-japońskiej umowy handlowej, szef japońskiego rządu powiedział, że powstrzyma się od spekulacji na temat polityki handlowej Trumpa aż jego gabinet zostanie zatwierdzony, a polityka stanie się bardziej przejrzysta.


"Będziemy starannie chronić to, co powinniśmy chronić"

 

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Trump jasno dał do zrozumienia, że woli umowy dwustronne od wielostronnych.

 

Abe wskazał, że w jakichkolwiek rokowaniach handlowych z USA Japonia będzie optowała za utrzymaniem pewnych form ceł importowych na ryż i cztery inne kluczowe produkty rolne. - Będziemy starannie chronić to, co powinniśmy chronić (...) Chcę przeprowadzić negocjacje dwustronne prawidłowo, w oparciu o zasadę, że rolnictwo jest podstawą naszego kraju - powiedział szef japońskiego rządu na posiedzeniu komisji budżetowej Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu.

 

Jak wskazuje agencja Kyodo, podczas szczytu Abe i Trump będą również rozmawiali na temat japońsko-amerykańskiego sojuszu wojskowego. Szef Pentagonu James Mattis złoży wizytę w Japonii 3-4 lutego po odwiedzeniu Korei Południowej; spotka się z ministrami obrony tych krajów. Jak oświadczyło ministerstwo obrony USA zadaniem Mattisa będzie zapewnienie partnerów, że "Stany Zjednoczone są wierne swym trwałym sojuszom".  

 

USA wycofują się z TPP


Realizując zapowiedź z kampanii wyborczej prezydent Trump podpisał w poniedziałek dekret formalnie rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych z TPP. Umowa ta, postrzegana jako przeciwwaga dla rosnących wpływów Chin, została podpisana w 2015 roku przez 12 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących 40 proc. światowej gospodarki. Poprzednia administracja USA traktowała TPP jako ważny ekonomiczny element zacieśniania więzi z sojuszniczymi krajami Azji.

 

Oczekuje się, że w marcu odbędą się rozmowy mające na celu uratowanie tej wielostronnej umowy. Wezmą w nich udział przedstawiciele pozostałych 11 państw sygnatariuszy: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Brunei, Chile, Malezji, Meksyku, Peru, Singapuru i Wietnamu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie