Prezydent Meksyku nie chce płacić za mur. Trump: może nie przyjeżdżać do USA

Świat
Prezydent Meksyku nie chce płacić za mur. Trump: może nie przyjeżdżać do USA
PAP/EPA/MEXICAN PRESIDENCY / HANDOUT

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto powiedział w środę, że nie akceptuje decyzji Donalda Trumpa ws. budowy muru na granicy. Powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu. W odpowiedzi prezydent Trump napisał na Twitterze, że jeśli Nieto nie akceptuje decyzji USA ws. budowy muru na granicy i nie chce za niego zapłacić, niech odwoła planowaną podróż do Waszyngtonu.

"USA mają 60 mld dol. deficytu (handlowego) z Meksykiem. Był to jednostronny interes od samego początku NAFTA, ze stratą kolosalnych liczb (...) miejsc pracy i firm. Jeśli Meksyk nie chce zapłacić za mur, który jest bardzo potrzebny, to lepiej odwołać zaplanowane spotkanie" - głosi tweet Trumpa.

 

 

 

NAFTA to porozumienie o wolnym handlu między USA a Kanadą i Meksykiem. Nowa administracja w Waszyngtonie ma zamiar je renegocjować.

 

W środę Nieto powiedział, że nie akceptuje decyzji Trumpa ws. budowy muru na granicy, i powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu.

 

Wcześniej w środę pojawiły się pogłoski, że rząd Nieto rozważa odwołanie wizyty w Waszyngtonie, którą meksykański prezydent miał złożyć 31 stycznia.

 

Wypowiedź meksykańskiego przywódcy była reakcją na podpisanie przez Trumpa dekretu o budowie muru na granicy z Meksykiem.

 

Orędzie prezydenta Meksyku

 

W telewizyjnym orędziu Pena Nieto podkreślił: - Żałuję i nie akceptuję decyzji Stanów Zjednoczonych w sprawie budowy muru. Dodał, że Meksyk "okazuje (szacunek) i domaga się szacunku, na który zasługuje jako suwerenne państwo".

 

Prezydent Meksyku nie odniósł się do doniesień, jakoby miał odwołać swą wizytę w Waszyngtonie zaplanowaną na 31 stycznia.

 

Pena Nieto z wizytą w Waszyngtonie


Wcześniej w środę wysoki rangą urzędnik, który chciał zachować anonimowość, powiedział agencji Associated Press, że administracja prezydenta Pena Nieto "rozważa" taką możliwość.

 

Minister spraw zagranicznych Meksyku Luis Videgaray, który wraz z ministrem gospodarki przebywa z dwudniową wizytą w Waszyngtonie, ostatecznie potwierdził w czwartek, że do spotkania obu prezydentów dojdzie. 

 

"Meksykański rząd zapewni im poradę prawną i ochronę"


Pena Nieto obiecał wszystkim Meksykanom mieszkającym w USA wsparcie. - Nasi obywatele nie są pozostawieni sami sobie. Meksykański rząd zapewni im poradę prawną i ochronę – podkreślił.

 

Wypowiedź prezydenta Meksyku jest reakcją na podpisanie przez Donalda Trumpa w środę dekretu o budowie muru na granicy z Meksykiem. Budowa muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów i podnieść stan bezpieczeństwa narodowego, była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent USA głosi, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie