Muzea Watykańskie odrestaurują dzieła sztuki z terenów trzęsienia ziemi

Kultura
Muzea Watykańskie odrestaurują dzieła sztuki z terenów trzęsienia ziemi
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Eksperci z Muzeów Watykańskich odrestaurują niektóre dzieła sztuki, które ucierpiały w rezultacie trzęsień ziemi w rejonie Nursji we Włoszech - poinformowało w czwartek Radio Watykańskie. To kolejna inicjatywa tej placówki, pomagającej regionowi Umbria.  

Jak podała papieska rozgłośnia, nowa dyrektor Muzeów Barbara Jatta odwiedziła zarządzany przez Ministerstwo Kultury Włoch depozyt w miasteczku Spoleto, gdzie przechowywane są dzieła i ich fragmenty, uszkodzone w rezultacie zeszłorocznych wstrząsów sejsmicznych w środkowej części kraju.

 

Ze składu tego, liczącego około 2 tysięcy przedmiotów i uratowanych elementów, wybrano osiem dzieł, które bezpłatnie zostaną odrestaurowane w pracowniach konserwatorskich Muzeów Watykańskich. Jest wśród nich pinakiel z krzyżem z częściowo zburzonej bazyliki świętego Benedykta w Nursji.

 

Wydobywanie cennych dzieł sztuki spod gruzów

 

Arcybiskup diecezji Spoleto-Nursja Renato Boccardo powiedział w wywiadzie dla rozgłośni, że już wcześniej zespoły specjalistów i konserwatorów z Muzeów uczestniczyły wraz z włoskimi strażakami w operacjach wydobywania cennych dzieł sztuki spod gruzów.

 

Teraz zaś, dodał, z ministerialnego depozytu wybrano zabytki z każdej zniszczonej gminy.

 

- Możemy powiedzieć, że Muzea Watykańskie adoptowały te dzieła i je odrestaurują, by mogły zostać oddane ludności, dla której prace te są nie tylko wyrazem sztuki, ale przede wszystkim wiary ojców - podkreślił abp Boccardo.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze