Marek Jurek w sprawie leków z marihuany: "trzeba wysłuchać lekarzy"

Polska

- Nie wolno ulegać ani magii słowa "lecznicza", że to jest lekarstwo, ani strachowi przed słowem "marihuana", tylko po prostu oddać głos ekspertom - powiedział w programie Gość Wydarzeń w Polsat News Marek Jurek, europoseł i lider Prawicy Rzeczpospolitej.

Sejmowa podkomisja nie chce uprawy konopi w Polsce. Proponuje jednak produkcję leków na bazie surowców sprowadzanych z zagranicy. Na pytanie czy Polska powinna zalegalizować medyczną marihuanę Marek Jurek odpowiedział, że politycy powinni posłuchać specjalistów, a nie kierować się stereotypami.

 

Zapytać lekarzy o marihuanę

 

- Absolutnie skonsultujmy lekarzy, bo ja w pierwszej chwili, jak słyszałem, że lecznicza marihuana, to, myślę, no ludzie też dostają morfinę, może to jest coś, co może pomóc w cierpieniu i tak dalej - powiedział Marek Jurek, który rozmawiał z Dorotą Gawryluk. 

 

- Teraz słyszę czasem inne informacje, że tak, jak w nadmiarze np. morfina, ale i każdy narkotyk, działa halucynogennie i tak dalej. Że trzeba to kontrolować. Więc mówię: wysłuchajmy lekarzy bez żadnych uprzedzeń - powiedział polityk Prawicy Rzeczpospolitej.

 

Według Jurka zanim specyfiki na bazie marihuany zostaną szerzej udostępnione, powinno się wpierw ustalić, czy jest to lekarstwo i jak je wykorzystywać.

 

- Są dwa słowa: lecznicza, marihuana. Apeluję, aby nie ulegać ani magii słowa "lecznicza", że to jest lekarstwo, ani strachowi przed słowem "marihuana" tylko po prostu oddać głos ekspertom i zastanowić się, czy to jest środek leczniczy, czy nie i w jakim zakresie go używać. Ja się nie będę wypowiadał. Bo nie chcę się kierować żadnymi - ani nadziejami, ani uprzedzeniami w tej sprawie - powiedział Marek Jurek.

 

Trybunał to nieszczęście

 

Były marszałek Sejmu odniósł się także do zmian, które zaszły w Trybunale Konstytucyjnym pod rzadami Prawa i Sprawiedliwości.

 

- To co się stało z Trybunałem Konstytucyjnym jest wielkim nieszczęściem - stwierdził Marek Jurek. Dodał, że spodziewał się, iż obecna władza wzmocni Trybunał, a niestety tak się nie stało.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie