Były gubernator Sycylii po 5 latach więzienia obronił pracę na wydziale prawa

Świat
Były gubernator Sycylii po 5 latach więzienia obronił pracę na wydziale prawa
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Były włoski senator, niegdyś przewodniczący władz regionu Sycylia Salvatore Cuffaro, który spędził 5 lat w więzieniu za powiązania z mafią, obronił z wyróżnieniem pracę magisterską na wydziale prawa w Rzymie. Poruszył w niej kwestię przepełnienia więzień.

Po obronie 58-letni Cuffaro, który jest lekarzem z wykształcenia, powiedział włoskim mediom: "Powróciły wspomnienia pięciu lat spędzonych w celi. To były ciężkie lata, bo dni w więzieniu nie mijają. Noce też".

 

- Czekałem na nadejście wieczoru, by uczyć się i czytać, bo tylko wtedy zapadała cisza i mogłem się skoncentrować - mówił cytowany przez dziennik "La Stampa" były znany chadecki polityk, który w grudniu 2015 roku zakończył odbywanie kary w rzymskim więzieniu Rebibbia. Obronił się również w Wiecznym Mieście, na uniwersytecie La Sapienza.

 

Były gubernator Sycylii, który rządził wyspą od 2001 do 2008 roku mówi, że polityka pozostała jego pasją, ale do niej nie wróci.

 

W trakcie publicznej obrony pracy członkowie komisji pytali byłego polityka i byłego więźnia, co można zrobić, aby poprawić sytuację w zakładach karnych.

 

"Miałem misję"


- W więzieniu małe rzeczy stają się nadzwyczaj ważne. Nie trzeba ogólnokrajowej narady, by umożliwić więźniom branie prysznica w ciepłej wodzie - odpowiedział Cuffaro.

 

Jak dodał: "Nas było 50, ale ciepłej wody wystarczało dla kilku pierwszych osób. Nie trzeba też wielkich narad, aby zamontować moskitierę w więzieniu Rebibbia".

 

- Miałem misję: sprawić, aby świat zewnętrzny dowiedział się, co dzieje się w tych przeklętych celach - powiedział były wpływowy polityk wychodząc po obronie.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze