"Będziemy mieli jeszcze jazdę bez trzymanki" - Kwaśniewski w "Brutalnej prawdzie. Durczok ujawnia"

Polska

- To jest macho. Ta psychologia Trumpa jest największym niebezpieczeństwem - oceniał postać Donalda Trumpa były prezydent Aleksander Kwaśniewski w programie "Brutalna prawda. Durczok ujawnia". Spytany o ocenę rządów PiS stwierdził: - Zamiast dobrej zmiany cała wstecz. Dodał, że że dobra zmiana jest zakwestionowaniem wszystkiego co budowaliśmy przez ostatnie 25 lat.

- To jest macho. Patrzyłem na jego język ciała, wszystkim nam pokazywał, że on jest macho. Rozpięta marynarka, krawat wiadomo do którego miejsca, zaciśnięte pięści, miny, to macho. Ta psychologia Trumpa jest największym niebezpieczeństwem - oceniał postać nowego przywódcy USA Donalda Trumpa były prezydent Aleksander Kwaśniewski w programie "Brutalna prawda. Durczok ujawnia". - Będziemy mieli jeszcze jazdę bez trzymanki - dodał.

 

Pierwsze dni prezydentury Donalda Trumpa Kwaśniewski nazwał "złym początkiem". - On naprawdę chce zrealizować te populistyczne postulaty z kampanii wyborczej - mur z Meksykiem, rozwalenie Obama Care, czyli systemu ubezpieczeń medycznych, wyszedł z porozumienia o wolnym handlu - wyliczał Kwaśniewski. 


Ale po co mu ten mur? - dopytywał Kamil Durczok. - On przede wszystkim nie szanuje Meksykanów. Może ma jakieś osobiste przeżycia, które go skłaniają do takiej niechęci, ale to nie tłumaczy prezydenta, który powinien być ponad to, powinien zachować klasę - podkreślał były prezydent.

 

Obawa, że Trump będzie chciał dogadywać się z Rosją

 

Zapytany dla nas wynika z prezydentury Trumpa odpowiedział: - Dwie rzeczy bardzo niebezpieczne.  Jego stwierdzenia dotyczące NATO osłabiają NATO już. Na korzyść Rosji. Jeśli Amerykanie zmniejszą zaangażowanie w NATO, to będzie oznaczało, że gwarancje bezpieczeństwa jakie NATO nam daje również będą słabsze.


Aleksander Kwaśniewski przypomniał, że Amerykanie pokrywają 70 proc. wydatków związanych z NATO.

 

- Drugi problem, który może mieć wpływ na Polskę jest zapowiedź dealu, czyli resetu w kontaktach z Moskwą. Jeżeli Trump będzie chciał rzeczywiście dogadywać się z Rosją to pierwszą ofiarą tego dealu może być Ukraina, która pozbawiona merytorycznego wsparcia amerykańskiego, pieniędzy amerykańskich, stanie się łatwym łupem dla Moskwy. 

 

"Wszystko jest zmieniane i to na niekorzyść"

 

W części poświęconej sprawom wewnętrznym Aleksander Kwaśniewski przyznał, że z niepokojem obserwuje tzw. dobrą zmianę.


- Jest wielki zwrot, który oni nazywają dobrą zmianą i to jest rzeczywiście zakwestionowanie tego, co przez 25 lat stworzyliśmy - podkreślał były prezydent. Wskazując konkretne przykłady wyliczał: - Pierwsza rzecz to jest demokracja i instytucje demokratyczne, instytucje obywatelskie, TK, sądy, media publiczne, to wszystko jest dzisiaj jakby zmieniane i to na niekorzyść, te instytucje przestają pełnić funkcje w państwie demokratycznym, którą powinny wypełniać.

 

Gość Kamila Durczoka podkreślał, że rozpoczęte procesy mogą być nieodwracalne. - Nam się marzyło przez lata, że telewizja publiczna powinna być taką polską BBC, ciężko to szło, nie udawało się, ale było takie przekonanie, taka wola, żeby tak się stało przy wszystkich błędach popełnionych. Dzisiaj już zapomnieliśmy o tym. PiS mówi nie, nie, żadnego BBC nie będzie, będą partyjne media, i teraz jest wielkie pytanie czy kolejna ekipa, która przyjdzie, będzie chciała to zmienić, czy myśmy już nie stracili tego, co z trudem i wielkim bólem budowaliśmy.

 

 

"Jego wizja świata jest niesłychanie prostacka"

 

Obawy związane z prezydenturą Donalda Trumpa miał również Roman Kuźniar. - Co dalej z amerykańskimi żołnierzami w Polsce? Ledwie przyjechali i niewykluczone, że lada moment wrócą do Stanów Zjednoczonych - taki scenariusz przedstawił profesor Roman Kuźniar, gość programu "Brutalna prawda. Durczok ujawnia".


Zdaniem byłego doradcy prezydenta Komorowskiego do spraw międzynarodowych, Donald Trump może cofnąć decyzję dotyczącą obecności żołnierzy USA w naszym kraju. Zwrócił też uwagę, że to dzięki prezydentowi Obamie, którego obecnie rządzący w Polsce niespecjalnie cenią.

 

- To on (Obama - red.) przyspieszył przyjazd tych czołgów i żołnierzy, bo obwiał się że Trump wstrzyma ich, nie pozwoli im wyjechać - mówił prof. Kuźniar. Nie wykluczał, że Trump nie przedłuży pobytu żołnierzy amerykańskich w Polsce i po 9 miesiącach wrócą do USA.

 

- Jego (Trumpa - red.) wizja świata jest niesłychanie prostacka. Do powiedzenia mają coś w świecie jedynie wielcy, dla niego prawo i moralnosc nie istnieje - podkreślał Kuźniar.

 

Wydania kolejnych odcinków programu można obejrzeć po emisji w Polsat News na stronie polsatnews.pl w zakładce "Nasze programy".

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie