Brexit i Partnerstwo Wschodnie. Waszczykowski rozmawiał z Johnsonem

Polska
Brexit i Partnerstwo Wschodnie. Waszczykowski rozmawiał z Johnsonem
PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING / POOL

- Minister Boris Johnson wyjaśnił sytuację polityczno-prawną po orzeczeniu Sądu Najwyższego dotyczącym konieczności uzyskania zgody parlamentarnej na uruchomienie przez Zjednoczone Królestwo art. 50 Traktatu. Podkreślił, że według premier Theresy May kwestia ta nie powinna wpłynąć na zapowiadany przez rząd premier May termin rozpoczęcia procedery Brexitu - poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda.

W środę odbyła się rozmowa telefoniczna ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z jego brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem - poinformowała w czwartek rzeczniczka Ministerstw Spraw Zagranicznych Joanna Wajda.

 

Jak mówiła Wajda, tematem rozmowy było również Partnerstwo Wschodnie, w tym plany wspólnych wizyt obu ministrów do wybranych państw oraz przygotowania do kolejnego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się Brukseli 24 listopada 2017 r.

 

Partnerstwo Wschodnie to realizowany od 2008 r. unijny projekt mający na celu pogłębianie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Projekt został zainicjowany przez Polskę i Szwecję.


Realizacja projektu współpracy

 

- Zostały też poruszone kwestie dotyczące realizacji projektu współpracy, który został uzgodniony podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się listopadzie 2016 roku  w Londynie - zaznaczyła Wajda.

 

Brytyjski Sąd Najwyższy podtrzymał we wtorek wyrok Wysokiego Trybunału (High Court) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu. Rząd w Londynie oznajmił, że orzeczenie nie zmieni terminu uruchomienia procedury opuszczania UE planowanego na marzec br.

 

Brytyjski minister odpowiedzialny za wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej David Davis zapowiedział tego samego dnia, że rząd "w najbliższych dniach" przedstawi projekt ustawy, która pozwoli na uruchomienie procesu opuszczania Wspólnoty.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie