10 mężczyzn oskarżonych o obrót wyrobami tytoniowymi. Skarb Państwa stracił 22 mln zł

Polska
10 mężczyzn oskarżonych o obrót wyrobami tytoniowymi. Skarb Państwa stracił 22 mln zł
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) trafił w styczniu akt oskarżenia przeciwko 10 mężczyznom oskarżonym o nielegalne wytwarzanie, magazynowanie i sprzedaż krajanki tytoniowej i papierosów. Na procederze Skarb Państwa stracił 22 mln zł - poinformowała w czwartek rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Irena Skuliniec.

- Oskarżeni, w wieku od 30 do 57 lat, są mieszkańcami województwa łódzkiego. Zarzucono im udział w nielegalnym wytwarzaniu i magazynowaniu wyrobów tytoniowych, które były potem sprzedawane na czarnym rynku w kraju i zagranicą. Na przestępczej działalności, z tytułu nieopłaconych podatków, Skarb Państwa stracił 22 mln zł - powiedziała rzecznik.

 

Oskarżonym grozi od roku do 10 lat więzienia. W toku postępowania sześciu z nich było tymczasowo aresztowanych, a łączna wartość poręczeń i zabezpieczeń majątkowych zastosowanych wobec oskarżonych wyniosła ponad 850 tys. zł. Ponadto, jako środki zapobiegawcze prokurator zastosował dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.


4,5 mln paczek papierosów bez akcyzy

 

Na trop przestępczej działalności oskarżonych wpadli funkcjonariusze z placówki SG w Tuplicach (Lubuskie). W październiku 2014 r., dzięki zdobytym wcześniej informacjom, w Piotrkowie Trybunalskim zatrzymali do kontroli tira, w którym znaleźli ponad 4,5 mln paczek papierosów bez akcyzy.

 

Do marca 2016 roku, podczas kolejnych działań na terenie województwa łódzkiego, funkcjonariusze SG zlikwidowali trzy nielegalne krajalnie tytoniu oraz fabrykę wyrobów tytoniowych. Był w nich profesjonalny sprzęt warty ponad 1 mln złotych, a wartość przejętego tytoniu w różnej postaci wyniosła ponad 10 mln zł.

 

- Ustalono, że nielegalnie wyprodukowane papierosy i krajanka trafiły do Polski oraz na rynki innych państw europejskich, głównie Niemiec. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu nadzorująca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim - dodała rzecznik.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie