Ziobro: potrzebne zmiany w sądach, aby podnieść zaufanie do sądownictwa

Polska
Ziobro: potrzebne zmiany w sądach, aby podnieść zaufanie do sądownictwa
PAP/Marcin Obara

- Chodzi o to, by zbudować elitę prawniczą gwarantującą najwyższy profesjonalizm i normy etyczne - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezentując propozycje zmian w dojściu do zawodu sędziego.

Zmiany mają dotyczyć Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie. Ziobro podkreślał, że gdy 10 lat temu tworzono zręby tej szkoły, spodziewano się, że będzie to kuźnia prawniczych elit - ale jego zdaniem popsuto to w czasach rządów PO-PSL.

 

To w tym okresie - jak mówił Ziobro - okazało się, że znaczna liczba absolwentów KSSiP nie trafia do zawodu, co minister ocenił jako "naganne".

 

- Ze stu kilkudziesięciu absolwentów szkoły zaledwie 24 trafiło do pracy w sądach. Ci znakomicie wykształceni ludzie trafiają do prywatnych kancelarii, a państwo i podatnicy łożą wielkie sumy na ich wykształcenie - stwierdził Ziobro.

 

Powrót asesorów

 

Resort sprawiedliwości proponuje, by absolwenci KSSiP po zdaniu egzaminu końcowego stawali się asesorami sędziowskimi - ta instytucja ma zostać przywrócona.

 

- Staną się sędziami na próbę - powiedział Ziobro. Prawo do orzekania asesorom ma przyznać Krajowa Rada Sądownictwa - to rozwiązanie miałoby zapobiec zarzutom naruszania niezawisłości sędziowskiej.

 

Projekt nowelizacji ustawy o KRS

 

- Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformował Zbigniew Ziobro.

Ziobro podkreślił, że projekt ten "będzie miał istotny wpływ na demokratyzację, zwiekszenie niezależności i profesjonalizmu tego ważnego organu konstytucyjnego, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa". Według projektu KRS miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a zasadą ma być, że uchwały Rady są ważne wyłącznie w przypadku, gdy zaakceptują je oba zgromadzenia.

 

Obecnie KRS, będąca konstytucyjnym organem stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają zgromadzenia sędziowskie z apelacji; z urzędu należą do niej I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

 

Proponowana zmiana ma polegać na utworzeniu dwóch nowych organów KRS: Pierwszego i Drugiego Zgromadzenia Rady. W skład pierwszego wejdą: I Prezes SN, MS, prezes NSA, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów, a także "sędziowie piastujący szczególne funkcje w systemie władzy sądowniczej i cieszący się z tego względu wyjątkowym autorytetem". Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli, zgłaszanych przez kluby poselskie i Marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.

 

Do proponowanych zmian w wyborze sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa - krytycznie odniosły się już m.in. stowarzyszenia sędziowskie. Według nich planowane reformy zmierzają do podporządkowania sądów politykom.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie