Zalewska: w kwietniu harmonogram podwyżek dla nauczycieli

Polska
Zalewska: w kwietniu harmonogram podwyżek dla nauczycieli
PAP/Radek Pietruszka

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w środę, że w kwietniu przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Polskie uczelnie i instytuty badawcze muszą przejść głębokie zmiany - podkreślił z kolei minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią zostanie przedłożony bardzo ważny projekt ustawy o szkolnictwie wyższym.

Wdrożenie reformy oświaty to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed minister edukacji Anną Zalewską - powiedziała premier Beata Szydło, która kontynuuje przegląd ministerstw. Reforma jest wdrażana zgodnie z harmonogramem - podkreśliła premier.

 

W ramach przeglądu resortów Beata Szydło w środę rano spotkała się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.

 

Jak powiedziała po spotkaniu, rozmowy dotyczyły m.in. połączenia działań, które podejmowane będą w kolejnych miesiącach i latach przez dwa resorty: nauki i szkolnictwa wyższego oraz resortu edukacji. Rozmowy dotyczyły tego, jak "reformując nie tylko polską szkołę, ale też szkolnictwo wyższe "wykształcić młodych ludzi tak, by ich umiejętności były "dostosowane do tych potrzeb, które są i w gospodarce, i na rynku pracy".

 

- Rozmawialiśmy przede wszystkim dzisiaj o tym, co zrobić, aby edukacja, aby wychowanie i szkolnictwo wyższe dawało szanse dla każdego młodego Polaka, ale też żeby przyczyniało się do rozwoju naszego kraju - powiedziała premier. Podkreśliła, że system oświaty w Polsce traktowany jest całościowo.

 

Jak podkreśliła "w tej chwili wdrażana jest reforma oświaty" i "to jest to zadanie najważniejsze, które stoi przed panią minister Zalewską w tym roku".

 

Zespół ds. reformy oświaty

 

Szefowa MEN wskazała, że od dwóch miesięcy pracuje zespół - składający się m.in. ze wszystkich związków zawodowych, samorządowców i przedstawicieli resortu, który pracuje nad statusem zawodowym pracowników oświaty.

 

- Chcemy ten system uporządkować, a jednocześnie chcemy wskazać drogę do kolejnych podwyżek. Chcielibyśmy wskazać te podwyżki od 2018 r. W tym roku, tak jak wcześniej powiedziałam, waloryzacja - przekazała szefowa MEN.

 

Dodała, że od lutego wspólnie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem "rozpocznie pracę, tak by pod koniec czerwca pokazać budowę systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli".

 

Zmiany w szkolnictwie wyższym

 

Polskie uczelnie i instytuty badawcze muszą przejść głębokie zmiany - podkreślił z kolei minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią zostanie przedłożony bardzo ważny projekt ustawy o szkolnictwie wyższym.

 

 

- Polskie uczelnie i instytuty badawcze muszą przejść głębokie zmiany, nie możemy zadowalać się tym, co jest teraz, nie możemy zadowalać się średnim poziomem, także w nauce. Stać nas na więcej (...) dzięki tym zmianom, które planuję, jestem przekonany, że polskie uczelnie zaczną nadrabiać dystans dzielące je od najlepszych ośrodków akademickich świata - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

 

 

 

Podsumowując dotychczasowe prace resortu Gowin wymienił, że do tej pory jego resort wprowadził nowelizację ograniczającą biurokrację na uczelniach, a także zmienił przepisy dotyczące finansowania uczelni, które sprawią, że uczelnie stawiać będą nie na liczbę studentów, ale na jakość.

 

 

1 stycznia br. weszła w życie ustawa o innowacyjności

 

 

Przypomniał, że 1 stycznia br. weszła w życie ustawa o innowacyjności. - Ta ustawa - wierzę w to - stworzy naukowy fundament dla planu odpowiedzialnego rozwoju" - skomentował. Dodał, że trwają prace nad kolejną ustawą z tego zakresu. - Dzisiaj jest tak, że 50 proc. kosztów na badania i rozwój przedsiębiorca może odpisać sobie od podatku. Mam nadzieję, że od 1 stycznia 2018 roku każdą złotówkę przeznaczoną na badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł od podatków odpisać - zapowiedział.

 

 

 

Gowin poinformował, że w 2016 r. rozpoczęły się prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym.

 

- Ta nowa ustawa nie powstaje na biurkach ministrów czy urzędników ministerialnych, tylko w dialogu ze środowiskiem akademickim. Przypomniał, że w konkursie wyłoniono trzy zespoły, które do końca stycznia br. mają przedstawić trzy konkurencyjne koncepcje ustaw. Równolegle toczą się debaty poprzedzające Narodowy Kongres Nauki. Odbędzie się on we wrześniu br. w Krakowie. - Tam przedstawię projekt ustawy, która będzie już szeroko przedyskutowana ze środowiskiem akademickim.

 

PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie