Wadliwe silniki rosyjskich rakiet Proton-M

Technologie
Wadliwe silniki rosyjskich rakiet Proton-M
Flickr/alexpgp

Władze rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos postanowiły odesłać do kontroli silniki rakiet nośnych Proton-M po wykryciu, że do produkcji użyto niewłaściwych materiałów. Problem dotyczy kilkudziesięciu silników, w tym dostarczonych już na kosmodrom Bajkonur.

Chodzi o wszystkie silniki do drugiego i trzeciego członu rakiety, wyprodukowane w ciągu ostatnich kilku lat przez zakłady w Woroneżu. Roskosmos wykrył, że zamiast materiałów z metali szlachetnych użyto w nich mniej ogniotrwałych komponentów, które stosowane są w innych typach silników. W rezultacie kilkadziesiąt sztuk odesłanych zostanie do kontroli.

 

Dziennik "Kommiersant" podał w środę, że w zakładach w Woroneżu pracują obecnie funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), prokuratury i Komitetu Śledczego. Usiłują oni ustalić, dlaczego liczne instancje odpowiedzialne za kontrolę jakości nie dostrzegły zamiany materiałów.

 

Starty przełożone na lato

 

Problemy te odbiją się na terminach startów rakiet Proton z kosmodromu Bajkonur. Pierwszy miał nastąpić w lutym, teraz - według mediów - odbędzie się on najwcześniej latem br. Przedstawiciel Roskosmosu Igor Burienkow przyznał, że dojdzie do opóźnień i zapewnił, że agencja będzie starała się, by były one jak najmniej dotkliwe.

 

W bieżącym roku Roskosmos planował przeprowadzenie 27 startów rakiet, w tym komercyjnych; miało się odbyć co najmniej osiem startów z użyciem rakiet Proton-M.

 

Skonstruowany w latach 60. Proton jest największą seryjnie produkowaną rosyjską rakietą nośną. W przyszłości Protony mają zostać zastąpione przez rakiety Angara, czyli modułowe rakiety nośne nowej generacji.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze