"Ta władza przekroczyła granice". Według Obywateli RP pobito jednego z protestujących

Polska
"Ta władza przekroczyła granice". Według Obywateli RP pobito jednego z protestujących
Twitter

Obywatele RP poinformowali w środę, że jeden z protestujących - w sprawie ograniczeń dla mediów w Sejmie - został brutalnie pobity przez Straż Marszałkowską. W wyniku pobicia Tomasz Wilkowski miał zasłabnąć. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej proszą o niepublikowanie wizerunku strażnika.

"Tomasz Wilkowski biorący dzisiaj udział w proteście Obywateli RP na terenie Sejmu został pobity przez Straż Marszałkowską. Na skutek interwencji zasłabł i został odwieziony do szpitala. Obywatele RP podejmując akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego są gotowi ponieść odpowiedzialność prawną za swoje czyny" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Obywateli RP.

 

"Powrót do czasów stanu Wojennego"

 

"Pobicie manifestanta cofa nas jednak do najczarniejszych czasów Stanu Wojennego. Obywatele RP podejmą w tej sprawie zdecydowane kroki prawne" - przekonuje jeden z członków grupy Paweł Kacprzak.

 

W związku ze sprawą przedstawiciel grupy Obywateli RP zaapelował, żeby nie publikować wizerunku strażnika, który miał pobić Tomasza Wilkowskiego.

 

"Nie sądzimy, że byłoby to działanie szczególnie niesprawiedliwe - niech jednak obok kategorycznej zasady unikania przemocy symbolicznej i fizycznej obowiązuje zasada unikania choćby nalżejszej formy samosądu. Fakt pozaprawnych działań władzy niech nie uzasadnia - dopóki to możliwe - takich działań z naszej strony" - argumentuje autor wpisu.

 

Na Twitterze grupa zamieściła film z protestu. 

 

Przepustka odebrana dziennikarzowi

 

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", jeden ze strażników miał także odebrać przepustkę reporterowi, który relacjonował protest. W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, biuro prasowe Kancelarii Sejmu poinformowało, że strażnik omyłkowo uznał, że dziennikarz jest uczestnikiem protestu.

 

polsatnews.pl

 

 

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie