Schetyna: protest PO w Sejmie jest zawieszony

Polska
Schetyna: protest PO w Sejmie jest zawieszony
PAP/Leszek Szymański

Protest PO w Sejmie jest zawieszony, ale jeżeli będzie zagrożona demokracja parlamentarna, to będziemy bardzo twardo stawać i bronić jej zasad - zapowiedział w środę szef Platformy Grzegorz Schetyna. Skrytykował pojawiające się informacje o ewentualnym zaostrzeniu kar dla posłów.

- Chcę przypomnieć tylko, że protest (w Sejmie - red.) jest zawieszony. Protest naszej obecności, permanentnej obecności w sali sejmowej. Chcę przypomnieć o tym marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu - powiedział Schetyna w radiu TOK FM. PO 12 stycznia zawiesiła protest prowadzony w sali posiedzeń od 16 grudnia.

 

Schetyna był pytany o komentarz do informacji, że marszałek Sejmu planuje wprowadzić zmiany w Regulaminie Sejmu, polegające na tym, by możliwość zgłaszania wniosków formalnych była ograniczona tylko do przewodniczących klubów i kół poselskich oraz by obowiązywały kary finansowe dla posłów za wystąpienia nie na temat. - Te sygnały, które mamy z tych zapisów, są absolutnie skandaliczne. Te kary - to jest tworzenie takiego ograniczenia możliwości zabierania głosu. To już nie jest porządkowanie prac Sejmu, tylko to jest po prostu kneblowanie. I dziwiłbym się, gdyby marszałek Kuchciński po tym wszystkim co przeżył, po tych 27 dniach, które zafundował parlamentowi i Polsce, jeszcze decydował się teraz na przykręcanie śruby i kneblowanie opozycji - powiedział szef PO.

 

Schetyna przyznał, że posłowie PO zawiesili protest po 27 dniach, bo uważali, że "jest szansa na zbudowanie normalnych relacji między marszałkiem Sejmu a partiami opozycyjnymi".  - Wczorajsze sygnały (dot. zmian w Regulaminie Sejmu - red.) nie potwierdzają tego. Tak, jak mówiłem, sprawa jest ciągle otwart" - dodał Schetyna.

 

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa- Błońska powiedziała we wtorek, że podczas posiedzenia Konwentu Seniorów nie było mowy o zmianach w Regulaminie Sejmu, ani o karach dla posłów; rozmowy dotyczyły wyłącznie porządku obrad izby. W posiedzeniu Konwentu Seniorów wzięli udział, oprócz Kidawy-Błońskiej i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, m.in. wicemarszałkowie: Ryszard Terlecki (PiS), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), a także szef klubu PO Sławomir Neumann oraz wiceszef klubu PiS Marek Suski.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie