Prawie miliard złotych. Tyle były warte kredyty Polaków, którzy zbankrutowali

Biznes
Prawie miliard złotych. Tyle były warte kredyty Polaków, którzy zbankrutowali
Polsat News

Niemal 1 mld zł, i to tylko w bankach, wyniosły zobowiązania osób, które ogłosiły upadłość konsumencką w latach 2015 i 2016. Przeciętny dług kredytowy osoby bankrutującej rok temu wyniósł prawie 181 tys. zł, a dwa lata temu 232 tys. zł - wynika z danych BIG InfoMonitor.

W 2016 roku upadłość konsumencką ogłosiło 4450 osób, niemal dwukrotnie więcej niż w pierwszym roku obowiązywania zliberalizowanego prawa o upadłości konsumenckiej, kiedy to liczba ta sięgnęła 2113 osób.


- Same bankowe zaległości osób, które zbankrutowały w latach 2015 i 2016 wyniosły 980,2 mln zł. Ponad 408 mln zł przypadło na 2015 rok, a 572 mln zł na 2016 - powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. 

 

26 proc. nie miało zobowiązań w bankach - wynika z analizy. W przypadku tych osób może wchodzić w grę nadmierne zadłużenie w niebankowych firmach pożyczkowych oraz zaległości z powodu różnego rodzaju płatności pozakredytowych, a także zobowiązań w ZUS czy Urzędach Skarbowych, pozostałe po prowadzonej wcześniej firmie.

 

Prawie 600 mln zł stanowią kredyty mieszkaniowe


Choć kwota kredytów osób bankrutujących rośnie z roku na rok to średnia zaległość jednej osoby znacząco się obniżyła - z ponad 230 tys. zł w 2015 roku spadła w 2016 do prawie 181 tys. zł, czyli o niemal 50 tys. zł.


"Powodem jest spadający odsetek bankrutujących z kredytami mieszkaniowymi. Gdy w pierwszym roku prawie co czwarta ogłaszająca upadłość osoba (23 proc.) miała kredyt hipoteczny, to rok później odsetek ten wyniósł 18 proc. Można również zaobserwować, że w pierwszej fali orzeczeń dotyczących upadłości konsumenckiej, bankrutowały osoby z wyższymi kwotami kredytów mieszkaniowych” - wyjaśnili autorzy raportu.


Portret bankruta


Według opracowania statystyczna osoba ogłaszająca upadłość konsumencką to kobieta, która ma niewiele ponad 49 lat oraz dwa do czterech kredytów konsumpcyjnych, mieszkająca w województwie mazowieckim.


Jeśli chodzi o liczbę umów kredytowych bankrutujących Polaków, to zdecydowanie najczęściej są to osoby, które mają od dwóch do czterech kredytów. W ubiegłym roku w takiej sytuacji była ponad jedna trzecia z nich. Prawie jedna piąta miała od pięciu do nawet kilkunastu niepłaconych zobowiązań.

 

bankructwa

109 bankrutów miało kredyty za ponad 1 mln zł


11 najbardziej zadłużonych w bankach bankrutów z 2016 roku miało zobowiązania przekraczające 3 mln zł.


Rekordzista, 42-letni mężczyzna, miał kredyty o wartości 10,19 mln zł, z czego dwa mieszkaniowe na sumę 2,35 mln zł, pozostałe zobowiązania na blisko 8 mln zł zostały zaciągnięte na konsumpcję.


Druga osoba, w zestawieniu, 40 letnia kobieta ze Śląska z pięcioma kredytami, cztery zaciągnęła na nieruchomości a jeden na konsumpcję. Jej niespłacona zaległość to głównie kredyty mieszkaniowe o wartości 4,9 mln zł, bo jeden konsumpcyjny wart jest ok. 200 tys. zł.


Na trzecim miejscu znalazło się małżeństwo z woj. łódzkiego, które wspólnie ogłosiło upadłość konsumencką. Kobieta ma 54 lata, a mężczyzna 58 lat. Winni byli bankom 4,6 mln zł z tytułu dwóch kredytów: konsumpcyjnego oraz mieszkaniowego.

 

polsatnews.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie