Powstaje przychodnia badająca stan zdrowia migrantów

Polska
Powstaje przychodnia badająca stan zdrowia migrantów
Polsat News

W Białej Podlaskiej powstaje specjalna przychodnia, w której cudzoziemcy ubiegający się o ochronę międzynarodową będą przechodzić badania lekarskie - informuje "Nasz Dziennik".

Filtr epidemiologiczny powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej prowadzony przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa - najwięcej cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. W związku z tym ważne jest, aby zostali poddani badaniom diagnostycznym niezwłocznie po przekroczeniu granicy.

 

Jak informuje "Nasz Dziennik", w ramach filtru epidemiologicznego przeprowadza się badania przesiewowe, a więc te pierwsze, podstawowe badania, które mają uzmysłowić jaki jest stan zdrowia cudzoziemca, który przyjechał do Polski.

 

- To są również badania ze szczególnym naciskiem w kierunku występowania chorób zakaźnych - zapewnia gazetę Rafał Rogala, szef urzędu.

 

Koszt inwestycji wyniósł blisko 9 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. Pierwszych pacjentów przychodnia przyjmie, gdy zakończona zostanie procedura wyboru operatora usług medycznych, który będzie zarządzał obiektem.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie