40 tysięcy zgłoszeń po apelu ojca Rydzyka. Instytut im. Jana Pawła II ma przypominać o Polakach ratujących Żydów

Polska
40 tysięcy zgłoszeń po apelu ojca Rydzyka. Instytut im. Jana Pawła II ma przypominać o Polakach ratujących Żydów
Polsat News

Pracownicy nowego instytutu naukowego powołanego przez ojca Rydzyka zajmą się zbieraniem i opracowaniem materiału poświęconego historii polsko-żydowskiej. Kilka lat temu radio apelowało o przesyłanie dowodów pomocy Żydom przez Polaków, którzy z tego powodu byli represjonowani lub zginęli. Instytut im. Jana Pawła II nazwano "Pamięć i tożsamość".

Na antenie Radia Maryja o planach instytutu ojciec Rydzyk rozmawiał z dyrektor finansową Fundacji Lux Veritatis Lidią Kochanowicz-Mańk (Instytut im. Jana Pawła II ma być jej agendą).

 

- Mamy zobowiązanie jako pokolenie, żeby przekazywać prawdę historyczną - mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritati w rozmowie z ojcem Rydzykiem na antenie Radia Maryja. - Pierwszym rezultatem jest tablica z nazwiskami Polaków, którzy zginęli, ratując Żydów w trakcie II wojny światowej - powiedziała.

 

Dyrektor fundacji powiedziała, że wpłynęło około 40 tysięcy zgłoszeń i nazwisk osób, które ratowały Żydów w trakcie II wojny światowej.

 
Współpraca z uczelnią

 

Instytut ma ściśle współpracować z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 

- Już zaczęliśmy współpracę, mówimy o tym studentom i rozmawiamy o tym z władzami uczelni. Mamy plany - mówił na antenie radia ojciec Rydzyk.

 

Efekty pracy instytutu mają być zaprezentowanie wyników badań "zarówno Polakom, jak i wszystkim tym w świecie, którzy się tym interesują".

 

polsatnews.pl

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie