Zgodę na Brexit musi wydać parlament - zadecydował brytyjski Sąd Najwyższy

Świat
Zgodę na Brexit musi wydać parlament - zadecydował brytyjski Sąd Najwyższy
PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Brytyjski Sąd Najwyższy uznał we wtorek, że premier Theresa May potrzebuje zgody parlamentu, aby rozpocząć formalny proces wychodzenia z Unii Europejskiej. Jednak brytyjski rząd nie będzie musiał konsultować się z parlamentami Szkocji, Irlandii Północnej i Walii w tej sprawie.

Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że brytyjski rząd nie będzie musiał konsultować się z parlamentami Szkocji, Irlandii Północnej i Walii w sprawie uruchomienia formalnej procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

W referendum z czerwca 2016 roku Walijczycy opowiedzieli się za Brexitem, a Szkocja i Irlandia Północna były przeciw wyjściu z UE.

 

Wg. BBC wtorkowy wyrok oznacza, że May nie będzie mogła rozpocząć negocjacji z UE, dopóki nie zdobędzie poparcia deputowanych, choć oczekuje się, że stanie się to przed 31 marca.

 

Tym samym odrzucona została apelacja brytyjskiego rządu od listopadowego wyroku Wysokiego Trybunału (High Court).

 

Orzekł on wówczas, że brytyjski rząd nie może uruchomić procedury z art. 50 traktatu lizbońskiego i rozpocząć negocjacji w sprawie Brexitu bez zgody obu izb parlamentu. Od decyzji odwołał się gabinet May.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie