Więźniowie posortują przesyłki. Porozumienie Poczty Polskiej ze Służbą Więzienną

Polska
Więźniowie posortują przesyłki. Porozumienie Poczty Polskiej ze Służbą Więzienną
Flickr/Adam Baker/CC BY 2.0

Sortowanie cięższych przesyłek oraz załadunek i rozładunek kursów pocztowych - takie zadania czekają na skazanych, którzy zostaną skierowani do pracy na Poczcie Polskiej. Ma to umożliwić podpisane we wtorek porozumienie.

Umowę zawarły Centralny Zarząd Służby Więziennej i Poczta Polska. Docelowo do pracy w sortowniach trafić może na terenie kraju 500 skazanych. 

 

Było to możliwe - jak przekazano - dzięki pozytywnym wynikom pilotażu zrealizowanego w grudniu i styczniu we wrocławskiej sortowni Poczty Polskiej. 36 skazanych pracowało tam w związku ze świątecznym szczytem wysyłkowym.

 

Zmniejszenie kosztów i resocjalizacja

 

Inicjatywa wpisuje się w opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości rządowy program pracy dla więźniów, którego celem jest zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego i stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację.

 

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił we wtorek, że dzięki programowi pracy dla więźniów wskaźnik powszechności zatrudnienia wzrósł z 35 proc. w styczniu 2016 do 45 proc. w grudniu ub.r.

 

Bezpieczeństwo przesyłek i osób - jak podkreślił dyrektor Służy Więziennej gen. Jacek Kitliński - zostanie zachowane. Do pracy w sortowniach mają być kierowane osoby, które spełniają kryteria zatrudnienia poza zakładem karnym; odbywają karę za niegroźne przestępstwa; korzystają z systemu przepustkowego; mają pozytywną ocenę postępów w procesie resocjalizacji, a okres pozostający im do odbycia kary jest stosunkowo niedługi.

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie