Radom będzie siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej

Biznes
Radom będzie siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej
Pixabay/BjoKro/CC BY 2.0

Taki plan ma Ministerstwo Obrony Narodowej - informuje Polskie Radio. Wcześniej jednak gdyńska firma, która od sześciu lat jest w upadłości, musi wrócić do Skarbu Państwa. Przetarg trwa. Oferty składać można do końca stycznia.

Wybór siedziby to nie przypadek. W Radomiu znajduje się centrala Polskiej Grupy Zbrojeniowej i - jak mówi poseł PiS Wojciech Skurkiewicz - Stocznia Marynarki Wojennej Spółka Akcyjna w upadłości likwidacyjnej (jak brzmi obecnie jej pełna nazwa) - stałaby się częścią konsorcjum.

 

Wyceniono ją na 224 mln zł


Jak zapewnia parlamentarzysta, polskiemu rządowi, Ministerstwu Obrony Narodowej i zarządowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej zależy na tym, by podmiot wrócił do Skarbu Państwa i, by to Skarb Państwa miał kluczowy wpływ na to, co dzieje się w stoczni.


Obecnie przedsiębiorstwem zarządza syndyk masy upadłościowej. Wartość firmy wyceniono na ponad 224 miliony złotych.

 

Oferty przetargowe składać można do 31 stycznia.

 

Prezydent Radomia zadowolony


Decyzja o zarejestrowaniu stoczni w Radomiu cieszy prezydenta miasta Radosława Witkowskiego. Jego zdaniem, będzie to miało znaczenie dla gminnych finansów, bowiem każda spółka prawa kapitałowego jest zobowiązana płacić CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, w miejscu, które jest jej siedziba.

 

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni pozostaje w upadłości likwidacyjnej od 2011 r. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego poczynania nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Obwieszczenie sądowe o szczegółach przetargu ukazało się pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas podano, że oferty można składać do 18 stycznia 2017 r. a ich otwarcie nastąpi dwa dni później.

 

PGZ Stocznia Wojenna z siedzibą w Radomiu

 
Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki poinformował, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wydłużył termin składania ofert do 31 stycznia 2017 r., a termin rozpoznania ofert wyznaczył na 2 lutego 2017 r. - Wnioski o przedłużenia złożył Minister Obrony Narodowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA w Gdyni, i MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA w Warszawie - wyjaśnił sędzia Terlecki. Jednocześnie rzecznik podał, że "do dnia dzisiejszego nie wpłynęła żadna oferta".


9 stycznia 2017 roku utworzono nowy podmiot gospodarczy - PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. "Wysoce prawdopodobne jest, że nowa spółka PGZ będzie podmiotem, który weźmie udział w przetargu na majątek Stoczni Marynarki Wojennej, (...) w ten sposób państwowy koncern stałby się właścicielem stoczni, której patowa sytuacja od lat jest solą w oku dla zmieniających się ekip rządzących" - informuje branżowy portal gospodarkamorska.pl.

 

Prezesem spółki PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. został Konrad Janusz Konefał, a w skład rady nadzorczej spółki wchodzą: Joanna Sztiller, Gabriel Maria Nowina Konopka oraz Marcin Staszewski.

 

Magierowski porównuje Radom do Pekinu

 

Pomysł lokalizacji Stoczni Marynarki Wojennej wzbudził liczne kontrowersje. Informację natychmiast zaczęto komentować w sieciach społecznościowych. Wśród obrońców pomysłu znalazł się szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Podaje on przykłady stoczni, które mają swoje siedziby w Pekinie i w Paryżu.

Większość komentujących potraktowała jednak informację o nowej siedzibie humorystycznie.

 

Polskie Radio, PAP, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie