Ograniczenia dla posłów i wysokie kary. "Kuchciński przygotowuje zmianę Regulaminu Sejmu"

Polska
Ograniczenia dla posłów i wysokie kary. "Kuchciński przygotowuje zmianę Regulaminu Sejmu"
Polsat News

Prawo do składania wniosków formalnych mieliby już nie wszyscy posłowie, a tylko przewodniczący lub wiceprzewodniczący klubu lub koła, a wystąpienie "odbiegające od przedmiotu obrad" byłoby wykroczeniem - takie według posła Michała Szczerby (PO) zmiany w regulaminie Sejmu zamierza wprowadzić marszałek Marek Kuchciński.

Szczerba napisał o tym na Twitterze. Jak twierdzi dotarł do projektu proponowanych zmian, który został przesłany do zaopiniowania do Kancelarii Sejmu.

 

  

Obecnie zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy  o wykonywaniu mandatu posła i senatora każdy poseł ma prawo do "wyrażania swego stanowiska oraz zgłaszania wniosków w sprawach rozpatrywanych na posiedzeniach izby i jego organów". 

 

- To ograniczenie obecnych praw, które nam przysługują - mówi polsatnews.pl Szczerba.  - Ponad 450 posłom marszałek Kuchciński chce zabrać to prawo, oddając je tylko przewodniczącym klubów, koła lub upoważnionym wiceprzewodniczącym - dodaje.

 

Zmiana nie dotyczyłaby trzech sytuacji, w których potrzebne są wnioski z poparciem minimum 30 posłów: głosowania imiennego, reasumpcji głosowania oraz uchwalenia tajności obrad. 

 

Zależni od "arbitralnej decyzji marszałka"

 

Według Szczerby,marszałek Kuchciński chce również wprowadzić nowe wykroczenie, którym ma być "wystąpienie odbiegające od przedmiotu obrad".

 

 

Za uniemożliwianie przez posła pracy organów Sejmu oraz zakłócenie przebiegu posiedzenia Sejmu (czyli wystąpienie odbiegające od przedmiotu obrad) projekt przewiduje kary: utratę połowy uposażenia poselskiego przez okres trzech miesięcy lub surowszą karę utraty pełnej diety na trzy miesiące.

 

- Od arbitralnej decyzji marszałka zależeć będzie, czy wypowiadane słowa dotyczą tego punktu, czy nie - ocenił Szczerba. Przypomniał, że swoje ostatnie wystąpienie rozpoczął od słów "Panie marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje". - Gdyby nowy przepis teraz obowiązywał, na pewno decyzją marszałka podlegałbym tej karze - podsumował.

 

"Zakaz wyjazdów zagranicznych i reprezentacji parlamentu"

 

Poseł Michał Szczerba ustalił także, ze w planach marszałka Kuchcińskiego jest inna restrykcja dla posłów, którzy złamią regulamin. Tym razem chodzić ma o zakaz wyjazdów na zagraniczne delegacje.

 

"Kancelaria Sejmu zastanawia się też nad wprowadzeniem nowej kary - zakazu wyjazdów zagranicznych, na których posłowie mieliby reprezentować polski parlament" - poinformował poseł Szczerba.

 

polsatnews.pl

mr/dro/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie