"Słowa mają znaczenie". Tym filmem ambasada RP przypomina, że obozy zagłady były niemieckie

Polska
"Słowa mają znaczenie". Tym filmem ambasada RP przypomina, że obozy zagłady były niemieckie
Ambasada RP w Waszyngtonie

"Słowa mają znaczenie. Pamiętaj, by używać prawidłowych pojęć: niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne" - napisała ambasada RP w Waszyngtonie na Facebooku, publikując film o niemieckiej okupacji w Europie. Po tym jak niemiecka telewizja ZDF informowała o "polskich obozach śmierci", o historyczną prawdę dopominają się również polscy internauci.

Film umieszczony przez polską ambasadę trwa dwie minuty i nosi tytuł "Words Matter" (Słowa mają znaczenie - red.). "Chodzi o historyczną uczciwość i rzetelność. Od trzynastu lat polscy dyplomaci reagują na obraźliwe i fałszywe sformułowania, takie jak »polski obóz koncentracyjny« czy »polski obóz śmierci«" - napisano w poście z filmem, który ma już ponad dwa tysiące polubień i ponad cztery tysiące udostępnień.  

 

 

Internauci w natarciu

 

O prawdę historyczną postanowili walczyć również internauci. Aby przypomnieć kto zakładał obozy na polskiej ziemi zainicjowali internetową akcję "German Death Camps". Na facebookowym profilu akcji pojawiła się informacja, że za kilka dni z Wrocławia wyruszy specjalny mobilny billboard informujący o tym, że "obozy śmierci były nazistowskimi obozami".

 

Billboard przed siedzibą ZDF

 

Celem podróży będzie niemieckie miasto Wiesbaden, gdzie znajduje się siedziba niemieckiej publicznej stacji telewizyjnej ZDF, która nazwała hitlerowskie obozy koncentracyjne "polskimi obozami zagłady", a po przegranym procesie sądowym (wytoczonym przez byłego więźnia obozu Auschwitz) umieściła przeprosiny w słabo widocznym miejscu na swojej stronie internetowej. Mobilny, podświetlany billboard wielkości 3x6m pojawi się również w Bonn, Brukseli i Londynie.

 

 

 

"Oskarżanie Polaków o współudział w zbrodniach jest niehonorowe"

 

Akcja została zainicjowana już w połowie 2015 roku na portalu Wykop. Formalnie zajęła się nią Fundacja Tradycji Miast i Wsi. Jej inicjatorzy podkreślają, że "Polacy we własnym kraju padli ofiarą eksterminacji. Holokaust, którego pomysłodawcami i wykonawcami byli legalnie wybrani przez Niemców, nazistowscy mocodawcy został skierowany w mieszkańców przedwojennej Polski. Fałszywym, nieprawdziwym oraz niehonorowym jest oskarżanie Polski i Polaków o jakikolwiek współudział w niemieckich i rosyjskich zbrodniach wojennych. Polska była jedną z pierwszych ofiar terroru Sowieckiego i Nazistowskiego. Dowodów proszę szukać w Auschwitz Birkenau oraz w Lesie Katyńskim".

 

germandeathcamps.org, polsatnews.pl, wykop.pl

dk/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze