75 zatrzymanych, 3561 zabezpieczonych zabytków. To efekt operacji Pandora

Świat
75 zatrzymanych, 3561 zabezpieczonych zabytków. To efekt operacji Pandora
Galeria zdjęć (18)

Ogólnoeuropejska operacja była wymierzona w zwalczanie kradzieży i nielegalny handel dobrami kultury. W akcji zainicjowanej przez Cypr i Hiszpanię, przy wsparciu Europolu, Interpolu, UNESCO i Światowej Organizacji Celnej wzięło udział 18 państw.

Jak informuje Komenda Główna Policji, operacja została przeprowadzona w październiku i listopadzie 2016 roku. Uczestniczyły w niej Austria, Belgia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Chorwacja, Niemcy, Grecja, Włochy, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania.

 

Łącznie zabezpieczono 3561 dóbr kultury, z których blisko połowa stanowiła zabytki archeologiczne. Ponadto w wyżej wymienionych krajach skontrolowano łącznie 48 588 osób, 29 340 pojazdów i 50 statków.

 

Aż 500 zabytków archeologicznych w Hiszpanii

 

Hiszpańska Guardia Civil zabezpieczyła ponad 500 obiektów archeologicznych w Murcji, w tym 19 obiektów pochodzących z kradzieży z Muzeum Archeologicznego w Murcii, dokonanej w 2014 r. Działania hiszpańskich służb polegały także na monitorowaniu ogłoszeń i ofert zamieszczanych w sieci - w ich wyniku zabezpieczono ponad 400 monet nieustalonego pochodzenia.

 

Natomiast grecka policja zabezpieczyła część marmurowego osmańskiego nagrobka, obraz z XVIII wieku, przedstawiający Świętego Jerzego oraz dwóch innych świętych, a także dwa bizantyjskie artefakty.

 

Poznaniak i tysiąc przedmiotów z nielegalnych wykopalisk

 

Efekty akcji widać również w Polsce. Poznańscy funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę, który chodził po polu z wykrywaczem metali, na co nie posiadał zezwoleń.

 

Wspólnie z archeologiem z Muzeum Okręgowego w Pile przeprowadzono przeszukanie miejsca zamieszkania mężczyzny, w wyniku czego ujawniono i zabezpieczono około 1000 różnych przedmiotów pochodzących z nielegalnych wykopalisk, wśród których znalazło się 5 bardzo cennych fibul rzymskich z czasów Cesarstwa Rzymskiego, elementy ceramiki nowożytnej, elementy okucia rzemieni pasów i uprzęży końskiej, drobne elementy wykonane ze srebra, zapinki, spinki oraz około 600 monet pochodzących z okresu XVIII-XX wieku. Ustalono, że Łukasz W. część przedmiotów pozyskanych w wyniku nielegalnie prowadzonych poszukiwań sprzedawał na jednym z portali aukcyjnych.

 

Na terenie woj. wielkopolskiego w trakcie kontroli tzw. giełdy staroci "Stara Rzeźnia" znajdującej się w Poznaniu, ujawniono i zabezpieczono zabytkowe XVIII wieczne epitafium wpisane do ewidencji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

11 poszukiwaczy zabytków w Łodzi

 

W Łodzi policjanci ustalili 11 osób dokonujących nielegalnych poszukiwań zabytków, przeprowadzono 6 przeszukań, zabezpieczono szereg zabytkowych przedmiotów z różnych okresów historycznych od średniowiecza do czasów nowożytnych oraz przyrządy służące do wykrywania metalu i poszukiwania zabytków znajdujących się pod ziemią.

 

Zabezpieczono około 650 zabytkowych monet, plomb, fragmenty ostróg i strzemion a także broń białą, szable i bagnety od broni palnej, około 20 hełmów, 2 kartacze oraz okucia odznaczenia i przedmioty osobiste żołnierzy z licznie występujących na terenie pól bitewnych naszego kraju.

 

Ponadto zabezpieczono 12 sztuk zabytkowej broni palnej w postaci karabinów maszynowych, karabinów, pistoletów i pistoletów maszynowych oraz dużą ilość istotnych elementów broni palnej, jednocześnie ujawniono około 800 sztuk amunicji do broni palnej, 1 pocisk rakietowy "Nebelwerfel", amunicję artyleryjską, granatniki przeciwpancerne, wyrzutnie rakiet i inne materiały i urządzenia niebezpieczne pochodzenia wojennego.

 

Zabytkowe monety na aukcjach w sieci

 

Mundurowi z Bydgoszczy zatrzymali 35-letniego Marka K., który sprzedawał w sieci monety mogące być zabytkami archeologicznymi. Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów.

 

W trakcie przeszukania wskazanej przez mężczyznę piwnicy ujawniono różnego rodzaju monety oraz ich fragmenty, a także przypominający kabłąk "Fibuli rzymskiej" oraz inne przedmioty metalowe, co do których istnieje podejrzenie, że są zabytkami.

 

polsatnews.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie