46 przeszczepów serca. Zabrzańskie centrum podsumowało ubiegły rok

Technologie
46 przeszczepów serca. Zabrzańskie centrum podsumowało ubiegły rok
PAP/Andrzej Grygiel
Prof. Marian Zembala.

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w 2016 roku przeprowadzili 46 transplantacji serca i 19 transplantacji płuc. To najwięcej w Polsce. - Ubiegły rok był bardzo dobry, ale stać nas na jeszcze więcej – podsumował szef placówki prof. Marian Zembala.

Dyrektor tego czołowego w kraju szpitala kardiologiczno-kardiochirurgicznego ubiegły rok podsumował podczas dorocznego spotkania, zorganizowanego z okazji przypadającego 26 stycznia Dnia Transplantacji.

 

I choć prof. Zembala podkreślił, że w pracy śląskich transplantologów nie chodzi o bicie rekordów, to wynik ten cieszy. - Te liczby to nasze świadectwo w odpowiedzi na pytania, czy jesteśmy potrzebni i w jaki sposób służymy miastu, województwu i krajowi. To też świadectwo nowoczesnego kraju i nowoczesnej medycyny – podkreślił.

 

W ubiegłym roku w Zabrzu przeprowadzono najwięcej transplantacji w Polsce - 46 serca (na 102 w kraju) i 19 płuc (na 35). Prof. Zembala zapewnił jednak, że zabrzański ośrodek stać na dużo więcej. - Jesteśmy przygotowani na liczbę ok. 80 przeszczepów serca i ok. 40-50 przeszczepów płuc rocznie; ten zespół, ten szpital jest do tego przygotowany - zaznaczył.

 

Rekordowy sierpień

 

Przypomniał też rekordowy pod względem liczby przeszczepów sierpień, gdy w ciągu miesiąca przeprowadzono 16 transplantacji - 11 serca (w tym u czworga dzieci) oraz pięć transplantacji płuc (w tym u dwóch chorych z mukowiscydozą). - Daj Boże, oby taki sierpień się jeszcze powtórzył - dodał.

 

W tym roku, w ciągu niecałego miesiąca w zabrzańskim ośrodku przeprowadzono już 6 transplantacji serca i 3 transplantacje płuc.

Wymieniając priorytety na ten rok prof. Zembala podkreślił, że są one podobne jak w ubiegłym. Jednak oprócz rozwoju głównej działalności skierowanej wielokierunkowo na choroby serca, płuc i naczyń u dorosłych i dzieci, dyrektor zapowiedział także otwarcie się ośrodka "w większym stopniu" na inne działalności.

 

Jak przypomniał, ostatnio w zabrzańskim ośrodku powstał raport zanieczyszczenia powietrza. - W związku z czym chcemy pokazać, że dzisiaj nie wystarczy już tylko leczyć, trzeba zapobiegać - mówił.

 

Badania seniorów

 

Wśród głównej działalności ŚCCS wymienił m.in. operacje serca u dorosłych i dzieci oraz przeszczepy serca i płuc, jednocześnie zapowiadając ich nieustanny rozwój. Zapowiedział też prowadzenie badań z zakresu genomiki, genetyki i medycyny regeneracyjnej, ukierunkowanej na zagrożenia środowiskowe.

 

Odniósł się tu m.in. do problemów Ślązaków w podeszłym wieku, którzy niegdyś pracowali w przemyśle ciężkim. Prof. Zembala dodał bowiem, że lekarze z innych rejonów Polski, którzy przyjeżdżają do Zabrza, "są zaskoczeni, że prawie co drugi starszy pacjent ma duże upośledzenie wentylacji płuc". - To są górnicy, hutnicy, pracujący w pyle, to jest środowisko, które wymaga dodatkowej pracy - mówił dyrektor.

 

Łącznie w latach 1985-2016 w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono ponad 40 tys. operacji serca u dzieci i dorosłych, ponad tysiąc transplantacji serca oraz 143 transplantacje płuc.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie