Uchwała antysmogowa dla małopolskiego przyjęta jednogłośnie

Polska
Uchwała antysmogowa dla małopolskiego przyjęta jednogłośnie
PAP/Jacek Bednarczyk

Sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową, która zakłada, że od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 roku.

Zgodnie z przyjętym w poniedziałek dokumentem, w Małopolsce nadal będzie można używać paliw stałych do ogrzewania, w tym węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

 

Stare piece do wymiany z okresem przejściowym

 

Nowe przepisy w zakresie wymogów dotyczące paliw, wejdą w życie już od 1 lipca. W nowo budowanych domach i obiektach od lipca będą musiały być montowane kotły grzewcze piątej generacji.

 

Do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy, do końca 2026 r. kominki będą musiały mieć sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Nie trzeba będzie wymieniać kominków już zamontowanych.

 

Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku. Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe na poziomie całego województwa.

 

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 33 radnych ze wszystkich klubów sejmikowych.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze