"Służby specjalne USA badały kontakty między ważnym doradcą Trumpa a Rosją"

Świat
"Służby specjalne USA badały kontakty między ważnym doradcą Trumpa a Rosją"
PAP/EPA/Andrew Harrer
MichaelaFlynn, doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

"Amerykańskie służby specjalne badały kontakty obecnego doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna z przedstawicielami władz Rosji" - poinformował "Wall Street Journal", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Nie wiadomo, kiedy rozpoczęło się wspólne dochodzenie FBI, CIA, Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), a także ministerstwa finansów i czy ujawniło ono obciążające Flynna dowody - zastrzega nowojorski dziennik w poniedziałkowym wydaniu. Nie jest też jasne czy śledztwo trwa nadal.

 

Jak zauważa "WSJ", Flynn, trzygwiazdkowy generał w stanie spoczynku, to pierwszy przedstawiciel Białego Domu za administracji Trumpa objęty takim dochodzeniem; odgrywa on kluczową rolę w kształtowaniu polityki USA wobec Rosji.

 

Rozmowy telefoniczne Flynn-Kislak

 

Śledztwo miało zbadać "charakter kontaktów Flynna z przedstawicielami rosyjskich władz oraz (ustalić) czy w ich trakcie doszło do naruszenia prawa". Zasadniczym elementem dochodzenia jest szereg inicjowanych przez Flynna rozmów telefonicznych z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem, 29 grudnia 2016 roku. Tego dnia administracja Baracka Obamy ogłosiła sankcje i inne działania wobec Rosji w odpowiedzi na cyberataki, które miały wpłynąć na ostatnie wybory prezydenckie w USA - przypomina "WSJ". Według gazety badano także wcześniejsze rozmowy Flynna z przedstawicielami władz Rosji.

 

W wydanym oświadczeniu przedstawicielka Białego Domu Sarah Sanders podkreśliła: "Absolutnie nic nie wiemy o podobnym dochodzeniu ani nawet o podstawach do jego prowadzenia". Wcześniej rzecznik prasowy Białego Domu Sean Spicer zapewnił z kolei, że kontakty między Flynnem a Kislakiem dotyczyły technicznych kwestii związanych z planowaniem rozmowy między Trumpem a rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

 

"Wielostronna inwigilacja zagranicznych urzędników"

 

"Często zdarza się, że rozmowy między przedstawicielami władz USA i innych krajów pojawiają się w przechwyconych przez NSA rozmowach, bo USA prowadzą wielostronną inwigilację zagranicznych urzędników. Amerykańskie nazwiska mogą też pojawiać się w opisach rozmów, którymi dzielą się między sobą przedstawiciele zagranicznych rządów" - pisze "WSJ".

 

Własne śledztwo w sprawie potencjalnej zmowy między Rosją a osobami powiązanymi z Trumpem prowadzi także senacka komisja ds. wywiadu, w ramach większego dochodzenia tej komisji co do ingerowania Rosji w przebieg wyborów w USA.

 

Według wcześniejszych informacji amerykańskiej prasy, śledztwo prowadzone przez FBI, CIA, NSA i ministerstwo finansów dotyczy co najmniej trzech doradców Trumpa z kampanii wyborczej i ich możliwych powiązań z władzami Rosji: byłego szefa kampanii Paula Manaforta, biznesmena i byłego doradcy ds. polityki zagranicznej Cartera Page'a oraz republikańskiego lobbysty i konsultanta politycznego Rogera Stone'a.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie