Rozpoczęły się rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu w Syrii

Świat
Rozpoczęły się rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu w Syrii
Reuters

W stolicy Kazachstanu Astanie rozpoczęły się w poniedziałek po południu czasu lokalnego rozmowy pokojowe na temat konfliktu w Syrii. Przedstawiciel syryjskich rebeliantów zapowiedział, że nie ma zaplanowanych bezpośrednich rozmów z delegacją rządu Syrii.

Delegacje spotkały się tylko na sesji otwierającej rokowania - poinformowały źródła rebelianckie, na które powołuje się agencja Reutera.

 

Rzecznik rebeliantów, cytowany przez AFP, powiedział, że "na pierwszej sesji negocjacji nie spotkamy się twarzą w twarz (z przedstawicielami władz Syrii - red.), ponieważ rząd do tej pory nie przestrzega tego, do czego zobowiązywał się od 30 grudnia".

 

Odbywające się pod auspicjami Rosji, Turcji i Iranu rozmowy toczą się w luksusowym hotelu Rixos. Kraje te doprowadziły do rozejmu w Syrii, który utrzymuje się od 30 grudnia.

 

Utrwalić zawieszenie broni

 

Jak pisze agencja TASS, główne problemy, które będą musiały rozwiązać delegacje, przede wszystkim syryjskiego rządu i zbrojnej opozycji, to utrwalenie zawieszenia broni i doprowadzenie do dalszego postępu w negocjacjach politycznych mających na celu doprowadzenie do konsultacji w Genewie 8 lutego.

 

Na rozmowy w Astanie został zaproszony specjalny przedstawiciel ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura. Planuje on przeprowadzenie odrębnych rozmów pokojowych w Genewie.

 

29 grudnia 2016 roku doszło do wstępnego porozumienia w sprawie zawieszenia broni między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada a zbrojną opozycją. Mimo przypadków naruszeń, rozejm ten pozwolił przygotować rozmowy w Astanie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie