Premier: chcemy, by do budżetu trafiało jeszcze więcej pieniędzy

Polska

Ciągle stawiamy przed sobą nowe zadania, aby do budżetu państwa trafiało jeszcze więcej środków, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych, na realizację projektów inwestycyjnych - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Premier poinformowała na konferencji prasowej w poniedziałek, że z wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim rozmawiała m.in. o systemie podatkowym i jego uszczelnianiu.

 

- Rozmawialiśmy przede wszystkim o gospodarce, o rozwoju, o tym wszystkim, co w tym roku jest najważniejszym zadaniem postawionym przed rządem PiS. W zadaniach na ten rok określamy właśnie rozwój i gospodarkę, jako te zadania priorytetowe, które razem z programami prospołecznymi, które już zostały uruchomione w ubiegłym roku, ale które są również kontynuowane i realizowane w roku obecnym, mają stanowić ten fundament rządu PiS - powiedziała premier.

 

Kadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

 

- Jeżeli mam wyrazić swoje zdanie, to uważam, że wprowadzenie kadencyjności w samorządach w wyborach bezpośrednich jest najlepszym z możliwych rozwiązań; już dawno powinno być wprowadzone - powiedziała szefowa rządu.

 

- Mówię to z własnego doświadczenia jako samorządowiec - podkreśliła Szydło. Jak zaznaczyła jednak, "kiedy będzie projekt, będziemy dyskutować o jego szczegółach".

 

Środki z uszczelniania systemu

 

- Uszczelnianie systemu polegające na tym, że stosujemy tutaj zarówno nowe zasady, nowe metody, wprowadzamy nowe rozwiązania, ale też kładziemy nacisk na lepszą skuteczność służb, które tym się zajmują - wskazała.

 

- Chcemy, żeby tych środków z uszczelniania systemu wpływało jak najwięcej do budżetu państwa, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych, na realizację projektów inwestycyjnych. Pokazujemy, że w Polsce jest wystarczająca ilość środków budżetowych, tylko trzeba je umiejętnie wydawać, trzeba je wydawać rozsądnie i przede wszystkim nie wolno ich marnować - dodała.

 

- Ciągle stawiamy przed sobą nowe zadania, aby tych środków trafiało do budżetu jeszcze więcej - podkreśliła.

 

"Rozwój i transparentność spółek Skarbu Państwa"

 

- Chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa z jednej strony były tym kołem napędowym polskiej gospodarki, żeby inwestowały, żeby się rozwijały, żeby stawały się coraz większymi graczami na rynkach europejskich, na rynku światowym, gospodarczym. Ale z drugiej strony chcemy również i wzmacniamy ten filar, który ma pokazywać transparentne zarzadzanie - powiedziała premier na konferencji prasowej.

 

Jak dodała, zmianie ulegnie też "filozofia przeznaczania środków budżetowych, środków publicznych na działania marketingowe, promocyjne, różnego rodzaju inne usługi zewnętrzne, które te spółki również do tej pory zamawiały".

 

- To jest zadanie poszczególnych ministrów, w których nadzorze spółki się znalazły, ale tutaj koordynację nad przebiegiem tego procesu i tą bezpośrednią współpracę z ministrami ma pan minister Henryk Kowalczyk. W najbliższym czasie - ustaliliśmy, że odbędzie się takie właśnie spotkanie, na którym zostaną również omówione te wszystkie sprawy dotyczące nowej formy zarządzania - powiedziała.

 

Poniedziałkowe spotkania z Morawieckim i Kowalczykiem

 

Premier Beata Szydło - w ramach przeglądu resortów - rozpoczęła w poniedziałek ok. godz. 10.30 rozmowy z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz ministrem oraz ministrem, przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem.

 

Premier zainaugurowała przegląd resortów w zeszłą środę. Ma potrwać on dwa tygodnie. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

 

Od 1 stycznia rozpoczął się proces likwidacji ministerstwa Skarbu Państwa.

 

PAP

mta/pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie