Zmarł Gordon Kaye. Niezapomniany René Artois, właściciel kawiarni w serialu "Allo Allo!"

Kultura
Zmarł Gordon Kaye. Niezapomniany René Artois, właściciel kawiarni w serialu "Allo Allo!"
YouTube

Śmierć aktora potwierdził jego agent w rozmowie z BBC. Kaye zmarł w poniedziałek rano w domu opieki. Dokładna przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana. Kaye, który miał 75 lat zyskał niezwykłą popularność rolą restauratora w serialu komediowym osadzonym w realiach okupowanej przez hitlerowców Francji.

Gorden Kaye, a właściwie Gordon Fitzgerald Kaye to brytyjski aktor telewizyjny i teatralny. W 1986 roku był nominowany do Nagrody Telewizyjnej BAFTA za rolę w "Allo Allo!".

 

Brytyjczyk dzięki postaci René Artois zdobył międzynarodową sławę. W serialu restaurator i kobieciarz przez przypadek znajduje się w środku walki o uratowanie dwóch angielskich lotników. Akcja komedii toczyła się w okupowanej Francji.

 

Aktor urodził się w 1941 roku w Huddersfield w Anglii. Debiutował w słuchowiskach radiowych, grywał w teatrze w Bolton, a jedną z pierwszych ról zagrał w operze mydlanej "Coronation Street". Występował w rolach Szekspirowskich (m.in. Teatr telewizji BBC, Królewski Teatr Narodowy).

 

W 1989 roku wydał autobiografię, w której opisał swoje doświadczenia z młodości związane z nieśmiałością, nadwagą, a także homoseksualizmem, do którego przyznał się publicznie rok wcześniej.

 

Po raz ostatni pojawił się na ekranie w serialu "Revolver" w 2004 roku.

 

 

BBC

 

zdr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze