Siedziba Frontexu prawdopodobnie w Warszawie. Negocjacje zakończone

Polska
Siedziba Frontexu prawdopodobnie w Warszawie. Negocjacje zakończone
frontex.europa.eu/Pressroom

Resort spraw wewnętrznych i administracji oraz Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie - poinformowało w poniedziałek MSWiA.

- Negocjacje zostały zakończone i wszystko na to wskazuje, że agencja zostanie w Polsce - powiedziała rzeczniczka prasowa Frontexu Ewa Moncure. Projekt umowy musi być jeszcze zatwierdzony przez radę nadzorczą agencji - jej posiedzenie ma się odbyć 8 i 9 lutego - i poddany pod głosowanie w polskim parlamencie.

 

Umowa parafowana

 

- Jesteśmy dumni, że największa agencja Unii Europejskiej znajdzie stałą siedzibę w Polsce. Wierzymy, że Frontex z nowym mandatem będzie się dobrze czuł w naszym kraju - powiedział podczas spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba, cytowany w komunikacie resortu.

 

Projekt umowy między polskim rządem a Agencją parafowali pełnomocnik delegacji polskiej do przeprowadzenia rokowań ws. siedziby Frontexu Marcin Wereszczyński i reprezentujący w negocjacjach agencję Sakari Vuorensola, w obecności wiceministra Skiby i dyrektora wykonawczego Frontexu Fabrice’a Leggeriego.

 

- Podpisanie porozumienia jest bardzo ważne dla przyszłości Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie wysiłki poczynione przez polskie władze, które pozwoliły nam zakończyć ten proces w odpowiednim czasie - wskazał dyrektor Leggeri.

 

- Parafowanie umowy dotyczącej stałej siedziby Frontexu świadczy o tym, że ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest niezwykle istotnym elementem polityki polskiego rządu. Polski rząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Frontexowi jak najlepsze warunki - podkreśliło MSWiA w komunikacie.

 

Bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej

 

Głównym zadaniem Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej jest pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi. Straż dba o bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych UE, przeprowadzając okresowe analizy ryzyka oraz dokonując ocen podatności na zagrożenia.

 

Straż składa się z Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu, który otrzymał dodatkowe zadania) oraz krajowych organów odpowiedzialnych za zarządzanie granicami. Głównym jej zadaniem jest opracowanie strategii operacyjnej w zakresie zarządzania granicami i koordynacja pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie