Andrzej Duda zjechał na nartach. Padł rekord w charytatywnym maratonie

Polska

Blisko 660 km przejechali w niedzielę na zakopiańskim stoku narciarze biorący udział w charytatywnym maratonie. Pobijając dotychczasowy rekord narciarze zdobyli fundusze na rzecz niepełnosprawnych sportowców. W zjazdach brał udział prezydent Andrzej Duda.

- Udało nam się ustanowić nowy rekord Polski w narciarskim maratonie, który polega na zjazdach na nartach non stop przez 12 godzin. Proporcjonalne do ilości przejechanych kilometrów otrzymaliśmy od sponsora grupy PZU fundusze na działalność niepełnosprawnych sportowców - powiedziała prezes fundacji Handicap Zakopane, olimpijka Małgorzata Tlałka-Długosz.

 

Prezydent otworzył zawody

 

W ubiegłym roku narciarscy maratończycy w ciągu 12 godzin przejechali dystans 603 km. W ustanowieniu tegorocznego rekordu czołowym polskim narciarzom i olimpijczykom pomógł prezydent Andrzej Duda, który - otwierając zawody - trzykrotnie zjechał ze stoku na Polanie Szymoszkowej.

 

- Wszyscy byliśmy zaskoczeni, że prezydent tak dobrze jeździ na nartach. Jechał w pozycji zjazdowej od samego szczytu do mety i to "wywarło ciśnienie" na naszą drużynę olimpijczyków, wobec czego wszyscy czuli się zobligowani jechać na maksa- relacjonowała Tlałka-Długosz.

 

Pieniądze na obozy sportowe i sprzęt

 

Zapowiedziała, że w przyszłym roku fundacja podejmie kolejną próbę bicia obecnego rekordu, który już zaczyna być dość mocno wyśrubowany. Pieniądze przekazane przez sponsora sfinansują całoroczne treningi podopiecznych fundacji Handicap Zakopane.

 

- Planujemy zorganizować kilka obozów sportowych w regionach, w których dzieci jeszcze nie były oraz zakupimy potrzebny sprzęt sportowy - zapowiedziała prezes fundacji.

 

Fundacja Handicap Zakopane opiekuje się blisko setką niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, kładąc nacisk na aktywizację sportową osób niepełnosprawnych.

 

Trzecia edycja zawodów ze szczytnym celem

 

To już trzecia edycja charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim podczas której zawodnicy ustanawiają rekord Guinnessa w jeździe na nartach non stop przez 12 godzin.

 

- Serdecznie dziękuję, że jesteście państwo tutaj, że poświęcacie niedzielę, aby wziąć udział w tych zawodach. Mamy do przejechania co najmniej 603 km, bo poprzedni rekord to 602 km. Mam nadzieję, że państwo podołacie - mówił tuż przed rozpoczęciem maratonu prezydent.

 

Prezydent podziękował za zorganizowanie tego wydarzenia i za popularyzowanie narciarstwa. Sam przejechał trasę dwukrotnie.

 

- Aby jak najwięcej ludzi w ten zdrowy, sportowy sposób spędzało czas. Życzę wszystkim powodzenia i abyśmy z uśmiechem zakończyli te zawody, wtedy kiedy rekord zostanie już pobity - mówił przed pierwszym zjazdem prezydent.

 

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podziękował prezydentowi za to, że "na wszystkie prośby władz miasta odpowiada pozytywnie z pełnego serca z otwartością dla nas”.

 

- Robi pan to z serca dla tych, którzy otrzymają konkretną pomoc - mówił Dorula.

 

PAP

az/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie