3500 odzyskanych dóbr kultury, 75 zatrzymanych osób - to efekt międzynarodowej operacji "Pandora"

Świat
3500 odzyskanych dóbr kultury, 75 zatrzymanych osób - to efekt międzynarodowej operacji "Pandora"
pixabay/public domain
Zdjęcie ilustracyjne

W operacji policyjnej z udziałem służb 18 państw europejskich odzyskano ponad 3500 skradzionych dóbr kultury oraz zatrzymano 75 osób podejrzanych o związki z organizacją zajmującą się ich rabunkiem - poinformowała w niedzielę hiszpańska policja. Podano również, że w toku akcji rozbito międzynarodową siatkę przestępczą zajmującą się przemytem dóbr kultury.

Ta międzynarodowa operacja o kryptonimie "Pandora" została przeprowadzona w październiku i listopadzie 2016 roku - oznajmiło hiszpańskie MSW. Sprawę badali śledczy z Hiszpanii oraz Cypru ze wsparciem sił policyjnych 16 innych krajów, UNESCO, Interpolu oraz Światowej Organizacji Celnej (WCO).

 

Rabowano dobra kultury z krajów ogarniętych wojną

 

W sumie śledztwem objętych było ponad 48,5 tys. ludzi, przeszukano blisko 30 tys. pojazdów i 50 statków, co pozwoliło na otwarcie kolejnych 92 dochodzeń w sprawie nielegalnego handlu dobrami kultury oraz kradzieży dzieł sztuki.

 

Około 500 przedmiotów znaleziono w mieście Murcja na południu Hiszpanii; wśród nich było 19 obiektów skradzionych w 2014 roku z miejscowego muzeum archeologicznego.

 

Według hiszpańskich władz rozbita właśnie organizacja przestępcza handlowała przede wszystkim przedmiotami zrabowanymi w krajach ogarniętych wojną.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie