Merkel: w stosunkach z USA trzeba szukać kompromisów

Świat
Merkel: w stosunkach z USA trzeba szukać kompromisów
EPA/CLEMENS BILAN

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w sobotę, iż we współpracy z USA za rządów prezydenta Donalda Trumpa należy szukać kompromisów. Podkreśliła wagę kooperacji między Europą a USA w dziedzinie handlu oraz sojuszy wojskowych.

- W mowie inauguracyjnej (Trump - red) bardzo jasno przedstawił swoje poglądy - oceniła kanclerz, odnosząc się do piątkowego przemówienia nowego prezydenta USA, w którym podkreślił on swoje stanowisko: "Ameryka przede wszystkim" -

 

- W komentarzu do tego przemówienia powiem dwie rzeczy: po pierwsze, głęboko wierzę, że najlepsza dla nas wszystkich będzie współpraca oparta na zasadach, wspólnych wartościach i wspólnym działaniu w międzynarodowym systemie gospodarczym, w systemie handlu międzynarodowego oraz wspólny wkład na rzecz sojuszy wojskowych  - mówiła kanclerz.

 

- Po drugie, stosunki transatlantyckie nie będą w najbliższych latach mniej istotne, niż w kilku ostatnich latach. I będę nad tym pracować. Nawet jeśli mamy różne zdania, jeśli z szacunkiem będziemy się wymieniać opiniami, możemy wypracować kompromisy i rozwiązania - zadeklarowała Merkel.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie