Kraków podziękował kard. Dziwiszowi za posługę

Polska
Kraków podziękował kard. Dziwiszowi za posługę
PAP/Stanisław Rozpędzik

W sanktuarium św. Jana Pawła II w sobotę odprawiono mszę dziękczynną za ponad 11 lat posługi kard. Stanisława Dziwisza jaki metropolity krakowskiego. - Będę się starał nadal służyć naszej archidiecezji wedle sił i możliwości przewidzianych prawem kościelnym - zapowiedział hierarcha.

W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Beata Szydło, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Od władz Krakowa, prezydenta Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, kardynał otrzymał symboliczne klucze do bram miasta.

 

"Tworzył dzieła idące po myśli Jana Pawła II"

 

- Z pewną nostalgią wspominać będziemy ten okres, kiedy ksiądz kardynał przez ponad 11 lat kierował tą diecezją - mówił Jacek Majchrowski. Dodał, że mało kto mógł z taką precyzją, jak kardynał przekazać myśl Jana Pawła II, bo był on z nim na co dzień, prowadził rozmowy i najlepiej znał jego intencje. - Przyjeżdżając do Krakowa ksiądz kardynał mógł to wszystko przekazać nam, tworząc dzieła idące po myśli Jana Pawła II - powiedział prezydent Krakowa.

 

Odchodzącego na emeryturę metropolitę krakowskiego żegnali wierni, duchowni, przedstawiciele parafii, reprezentanci świata nauki i kultury.

 

Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając podkreślił, że kard. Dziwisz zawsze żył przesłaniem Jana Pawła II, który wzywał ludzi: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie lękajcie się prawdy i miłości".

 

"Lata wyjątkowe, piękne i trudne zarazem"

 

- Przychodzimy tu dzisiaj z potrzeby serca, cały Kościół krakowski i przedstawiciele całej Ojczyzny, aby wraz ze swoim pasterzem wyśpiewać dziękczynne "Te Deum". Wdzięczną modlitwą ogarniamy wszystkie lata jego kapłańskiej i pasterskiej posługi. W sposób szczególny dziękujemy Panu Bogu za cichą, dyskretną, a tak owocną jego obecność na Wzgórzu Watykańskim "u boku Świętego", przez 27 lat: lat wyjątkowych, pięknych i trudnych zarazem; lat, które odmieniły duchowe oblicze Kościoła i świata - mówił bp Zając.

 

Podziękował także za lata posługi w Krakowie: głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie Eucharystii, tysiące spotkań, rozmów, decyzji i cennych inicjatyw. Jak zauważył bp Zając był to czas "szukania nade wszystko tego, co łączy, co buduje jedność".

 

Były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. prof. Edward Staniek podkreślił w homilii, że kard. Dziwisz pełnił u boku Jana Pawła II wiele ról. - Był prawą ręką tak wtedy, gdy przygotowywano dokumenty, jak i wtedy, gdy układał w plecaku kanapki, termos z herbatą, skarpety na zmianę, gdy udawali się na narty lub spacer. Ręką odpowiedzialną za sprawy codzienności i za sprawy trudne - zaznaczył.

 

"Wspólnie z Wojtyłą wędrował drogą świętości"

 

Dodał, że kard. Dziwisz przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą i wspólnie z nim wędrował drogą świętości. - Uczestniczenie w codziennym życiu świętego to wyjątkowo wielki dar, a harmonizowanie swoich kroków z kimś tak wielkim wcale nie jest łatwe - mówił ks. Staniek. - Towarzyszenie świętemu na jego drodze jest zadaniem pięknym, ale wyjątkowo trudnym - podkreślił.

 

Kardynał Dziwisz wyznał w sobotę, że Jan Paweł II przewidywał jego służbę w Krakowie, o czym on sam dowiedział się od swojego poprzednika ś.p. kard. Franciszka Macharskiego. - Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka tego, u którego boku służyłem w Krakowie i w Watykanie 39 lat - mówił kard. Dziwisz.

 

Podziękował Benedyktowi XVI za okazane zaufanie i życzliwość dla Kościoła w Polsce oraz za beatyfikację Jana Pawła II i przygotowanie drogi do kanonizacji dokonanej przez papieża Franciszka. Franciszkowi kardynał podziękował za decyzję w sprawie organizacji ŚDM w Krakowie i obecność na spotkaniu z młodymi. - To wydarzenia pozostanie na zawsze w pamięci Krakowa, naszej pamięci i będzie inspirować nasz życie - powiedział kard. Dziwisz.

 

Inicjator wielu akcji w Krakowie

 

Kard. Stanisław Dziwisz był 76. biskupem krakowskim. Metropolitą mianował go 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez abp Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r.

 

Z inicjatywy kard. Dziwisza w Krakowie na tzw. Białych Morzach wybudowano Centrum "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Dzięki jego staraniom w lipcu zeszłego roku Polska była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, które zgromadziły ponad 2 miliony młodych ludzi z ponad 180 krajów.

 

Podczas ponad 11 lat posługi kard. Dziwisz, odwiedził niemal wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej i ustanowił 30 nowych. Wyświęcił 191 księży diecezjalnych i zakonnych. W 2006 r. w Krakowie otwarto pierwsze w Polsce "Okno życia".

 

Po ukończeniu 75 lat - w kwietniu 2014 - kard. Dziwisz zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, oddał się do dyspozycji papieża. Nadal pełnił posługę ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Jego następcą będzie abp Marek Jędraszewski.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie